MT- MakineTürk Forum - Makine ve Mühendislik Forumu

Tam Versiyon: Kalite Kontrolde Muayene
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Kalite kontrol proseslerinin önemli bir kısmını oluşturan muayene teknikleri çeşitli dallara ayrılır. Bu muayene teknikleri sayesinde üretimhanelerde ve imalat atolyelerinde çok az hatalı üretim başarılabiliniyor. Kalite kontrol proseslerinde muayene nedir? Üretimde muayene nasıl yapılır? Kalite kontrol muayenesi nedir?

Bir mamulün, yarı mamulün, parçanın veya hammaddenin ölçü, nitelik veya performansının önceden belirlenmiş spesifikasyonlara uyup uymadığının tespitidir. Muayene, mamul veya onu oluşturan fiziksel varlıklar üstünde imalatın çeşitli aşamalarında Performans Testleri, Ömür Testleri veya Spesifikasyonlara Uygunluğun Ölçülmesi biçiminde yapılır. Kullanılan alet ve uygulanmakta olan yöntemlere göre söz konusu fiziksel varlık tahrip edilerek veya edilmeden muayene edilebilir (bir pilin ömrü veya bir yayın kopma mukavemeti ancak tahrip edici deneylerle test edilebilir). 

- %100’den Fazla Muayene: Bazı mamuller için %100’den fazla muayene yapmak gerekir. %300 muayene 3 kez, %400 muayene 4 kez muayene yapıldığı manasına gelir. 

- %100 Muayene: Üretilen her bir birimin kontrolüdür. Kritik kalite özellikleri için böyle bir kontrol gereklidir. Spesifikasyonlara uyumla ilgili en iyi güvenceyi vermesine rağmen; insan hatası, arızalı ölçme ekipmanı ve yanlış standartların kullanılması gibi nedenlerle daima kusursuz sonuç veremeyebilir. %100 kontrol; zaman, çaba ve maliyetten dolayı çoğu durumda pratik değildir. Ayrıca test etmenin tahrip edici etkiye sahip olduğu durumlarda kullanılamaz. 


- Örnekleme Aracılığı ile Muayene: Bu muayenede üretimin sadece bir kısmı kontrole tabi tutulur. Kritik olmayan çok sayıda kalite özellikleriyle ilgilenildiğinde yararlıdır. %100 muayeneye göre daha ekonomik olmakla beraber daha fazla risk içerir. Örnekleme yolu ile muayenenin daha düşük maliyeti, uygun olmayan ürünlerin kabul edilmesinden kaynaklanan daha büyük maliyet oluşması riskine karşı analiz edilmelidir.

Kalite kontrol proseslerinde muayene ile ilgili bunlar genel olarak söylenilebilir.

Kalite Kontrol İle Alakalı Daha Çok İçerik:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Kalite Kontrol Kartları Nedir? Ne İşe Yararlar?


İstatistiksel Kalite Kontrolü Nedir? İKK Nedir?