MT- MakineTürk Forum - Makine ve Mühendislik Forumu

Tam Versiyon: Polimer Matris Kompozitler(PMK)
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Polimer matris kompozitler nelerdir? Polimer matris kompozitler nerelerde kullanılırlar? Polimer matris kompozitler neleri kapsar? Polimer matris kompozitler nasıl üretilirler? Polimer matris kompozitler artıları nelerdir? Polimer matris kompozitlerin avantajları nelerdir? Polimer matris kompozitlerin dezavantajları nelerdir? 

- Sürekli fiber takviyeli olarak yaygın şekilde kullanılan polimer matriksler termoset ve termoplastikler olarak iki gruba ayrılır. Bu kompozitlerin sürekli fiberlerle takviye edilmiş polyester ve epoksi reçine matriksli olanları en önemlileridir. 

- PMK’lerin başlıca kullanıldığı alanlar ise, korozyon direnci nedeniyle denizcilik uygulamaları, hafifliği nedeniyle otomotiv ve diğer nakliyat endüstrileri ile spor malzemeleri, yanmazlık özelliği istenilen otomotiv iç dekorasyonu gibi alanlar olarak gösterilebilir. PMK’lerin üretiminde en fazla kullanılan yöntemler, elle sıvama, tel sarma, kese kalıplama işlemi, pultrüzyon metodu, sıvı akış tekniği, takviyeli reaksiyon, enjeksiyon kalıplama, ekstrüzyon ve termo oluşum yöntemleridir. 

- Kullanılan takviye malzemelerinin başlıcaları ise, cam fiber, kevlar fiber, bor fiber ve karbon fiberlerdir. 


Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Kompozitlerde Renk Çeşitliliği


Kompozit Malzemelerde Mukavemet