MT- MakineTürk Forum - Makine ve Mühendislik Forumu

Tam Versiyon: Makine Elemanlarında Kaynak İle Birleştirme
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Makine elemanlarında kaynak ile birleştirme nedir? Makine elemanlarında kaynak ile birleştirme nasıl yapılır? Makine elemanlarında kaynak ile birleştirmenin amacı nedir? Makine elemanlarında kaynak ile birleştirmenin artıları nelerdir? Makine elemanlarında kaynak ile birleştirmenin eksileri nelerdir? Makine elemanlarında kaynak ile birleştirme avantajları nelerdir? Makine elemanlarında kaynak ile birleştirmenin dezavantajları nelerdir? 

Aynı metal veya birbirine yakın özellikte aynı alaşımların ısı etkisi veya ısıyla birlikte basınç altında sökülemeyecek biçimde birleştirilmesine kaynak denir. Söz konusu iki parçanın birleştirilmesinde, ilave bir gereç kullanılıyorsa bu gerece ilave metal ya da ek kaynak teli adı verilir. 

Madeni malzemelerin kaynağında parçalar ısı veya basınç veya her ikisinin de etkisiyle ve gerekli olan hallerde de aynı cins bir malzemeden elektrot kullanılarak birleştirilir. Malzemeler ergiyerek birbirine karışır ve dondukları zaman bağlantı oluşur. Bu sebeple de gerek kaynak edilen malzemenin gerekse elektrotun ergime sıcaklıklarının aynı veya çok yakın olması gerekir. 

Yapay malzemelerin kaynağında aynı veya yakın gruptan plastik malzemeler ısı ve basınç etkisinde birleştirilir. Kaynak sırasında temas yüzeylerinde yumuşama sıcaklığına erişmiş malzeme molekülleri birbirine karışır ve tekrar katılaştıkları zaman bağlantı oluşur. Bu sebeple kaynak edilecek parçaların plastik hale gelme sıcaklıkları aynı ve yakın olmalıdır.  Gereken hallerde de birleşme yerinde aynı özellikte bir yapay malzeme elektrot olarak kullanılabilir. 

Aynı metal veya birbirine yakın özellikte aynı alaşımların ısı etkisi veya ısıyla birlikte basınç altında sökülemeyecek biçimde birleştirilmesine kaynak denir. Söz konusu iki parçanın birleştirilmesinde, ilave bir gereç kullanılıyorsa bu gerece ilave metal ya da ek kaynak teli adı verilir. 


Madeni malzemelerin kaynağında parçalar ısı veya basınç veya her ikisinin de etkisiyle ve gerekli olan hallerde de aynı cins bir malzemeden elektrot kullanılarak birleştirilir. Kaynak sırasında temas yüzeylerinde yumuşama sıcaklığına erişmiş malzeme molekülleri birbirine karışır ve tekrar katılaştıkları zaman bağlantı oluşur. Bu sebeple kaynak edilecek parçaların plastik hale gelme sıcaklıkları aynı ve yakın olmalıdır.  Malzemeler ergiyerek birbirine karışır ve dondukları zaman bağlantı oluşur. Bu sebeple de gerek kaynak edilen malzemenin gerekse elektrotun ergime sıcaklıklarının aynı veya çok yakın olması gerekir. 

Yapay malzemelerin kaynağında aynı veya yakın gruptan plastik malzemeler ısı ve basınç etkisinde birleştirilir. Gereken hallerde de birleşme yerinde aynı özellikte bir yapay malzeme elektrot olarak kullanılabilir. 

Kaynak için gaz alevi, elektrik arkı, lazer, elektron ışını, sürtme, ultra ses dalgaları gibi pek çok farklı enerji kaynakları kullanılabilir. Alev, elektrik çarpması, zehirli dumanlar ve ultraviyole ışınlara karşı önlem almak gereklidir.Endüstriyel işlemlerde, kaynak açık hava, sualtı, uzay gibi pek çok farklı ortamda gerçekleştirilebilir. Bununla birlikte, yapıldığı yer neresi olursa olsun, kaynak çeşitli tehlikeler barındırır. Kaynak bağlantıları ile iki ya da daha fazla parça çözülemeyecek bir biçimde malzemeye bağlı şekilde birleştirilir. Birleştirilen malzemelerin cinsine göre kaynak, madeni malzemelerin kaynağı ve yapay malzemelerin kaynağı olmak üzeri 2’ye ayrılır.  Kaynak sırasında genelde ergiyen malzemenin birbirine karışması söz konusu olduğundan ancak aynı ve yakın cins malzemelerin kaynak edilmesi mümkündür. 

Benzer Konular:

Makine Elemanlarında Kayma Gerilmeleri, Kesme ve Burulma Gerilmeleri

Enerji Biriktirme Elemanları

amortisör yayları için bir öneri