MT- MakineTürk Forum - Makine ve Mühendislik Forumu

Tam Versiyon: Yerli Üretim Lennox Paket Klimalarda Ürün Yelpazesi Genişledi!
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
[Resim: Screenshot_1-23.png]

55 senelik Form Şirketler Grubu bünyesindeki Form Endüstri Ürünleri, Türkiye ve dünyada tek lisanslı üreticisi olduğu Lennox marka paket klimalardaki üretim kapasitesini genişletti. Dünyanın en büyük paket klima üreticilerinden Amerikan Lennox işletmesinin 37 senedir Türkiye’deki satış faaliyetlerini sürdüren Form, 2019 başlarında marka ile imzaladığı lisans anlaşması kapsamında İzmir’de bulunan üretim tesislerinde Lennox marka paket klimaları yerli olarak üretiyor. Anlaşma hemde 100 senelik bir tarihe sahip olan Lennox tarafından ülkelerarası pazarlarda paket klima için verilen ilk ve tek üretim lisansı olma özelliğini de taşıyor.

2019 yılı boyunca 80 kW üstü kapasitelerde Lennox markalı paket klimaların üretimini yapan Form, Mart 2020’den itibaren 20 kW’dan 250 kW’a kadar geniş bir yelpazede Lennox paket klimaların seri üretimine başlayarak bu alandaki yerli üretim faaliyetini genişletti. Flexair serisine ilave olarak Baltic serisi Lennox paket klimalar da artık Form tarafından üretiliyor. Türkiye’de imal edilen Lennox paket klimalar %51’in üstünde yerli ekipman ve işçilik içeriyor ve cihazların yerli malı belgesi de mevcut. Form tarafından Türkiye’de Lennox lisansıyla üretilen yerli üretim paket klimalar geniş ürün yelpazesine ilave olarak, kısa teslimat süreleri, lojistik kolaylıklar ve fiyat avantajlarıyla da yatırımcı ve uygulamacılara önemli yararlar sağlıyor. 

Form’un İzmir’deki üretim tesislerinde 2 milyon Euro’luk bir yatırımla oluşturulan yalnızca Lennox’a özel bir üretim hattı bulunuyor. Lennox markasıyla Türkiye’de paket klima pazarının oluşumuna öncülük eden Form’un bu alandaki hedefi, paket klimaların uygulama alanlarını çoğaltmak ve lideri olduğu piyasanın gelişimine paralel olarak pazar payını daha da arttırmak. Form, Lennox markası ile Türkiye pazarında %50’ye yakın bir pazar payına ve binlerce cihazlık referansa sahip.Kaynak: Tesisatmarket