MT- MakineTürk Forum - Makine ve Mühendislik Forumu

Tam Versiyon: Metroloji Nedir? Ölçme Tekniği Nedir? Kalite Kontrol Nedir?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Metroloji ölçme yani daha doğrusu ölçüm ile ilgilenen bilim sahasıdır. Ölçme tekniği ise ölçülendirme yani üretim proseslerinde ileri derecede ölçülendirme tekniklerinin metroloji bilim dalına dayandığı bir tekniktir. 

Kalite kontrol proseslerimde ilk işlem son tüketicinin isteklerininin farkında olmaktır. Kalite kontrol proseslerinde diğer bir adım ise son kullanıcının ne satın almak isteyeceklerinin farkında olmaktır. Maliyet bilinmeden kalite tanımlanamaz. 

Üretim zincirinde vs. kalite kontrol işlemleri gerçekleştirmek; en ekonomik, en kullanışlı ve tüketiciyi her zaman memnun bırakan yüksek kaliteli bir parçayı üretmek geliştirmek tasarlamak ve bakım işlemlerini gerçekleştirmektir. Bu amaç doğrultusunda üretimhanedeki ve ya kurumdaki en üst yöneticilerden tutun, buradaki tüm bölümler ve tüm çalışanlar dâhil olmak üzere herkes kalite kontrol proseslerine katılmalı ve bunların üretimhane içerisinde geliştirilmesine katkıda bulunmalıdır.

Yalın üretim, akıllı üretim, değiştirilebilir imalat teknolojisi gibi modern imalat sistemlerinde, kaliteli ürün, üretim ve kaliteli imalat prosesleri için ölçme tekniği ve metroloji bilimi ciddi bir temel oluşturur ve hiçbir zaman bu durum kaçınılmazdır. Tüm üretim sisteminin tamamiyle bir bütün olarak değerlendirilmesi,çok  farklı kısımlarda üretilen ürünlerin belirlenen özelliklere uyum göstermesi ve bir ölçü birliği içinde parçanın veya ürünün üretiminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Sanayide kullanılan bir ölçme cihazının yaptığı ölçüm işleminin, tüm dünyada tanınması ve yapılan diğer ölçümlerle aynı olduğunun tüm dünya tarafından kabul edilmesi, bu ölçme işleminin, bir ölçme referans zinciri sayesinde en yüksek hassasiyetli ölçme standartlarına ulaşabilmesi ile sağlanır.


Evet arkadaşklar yorumları alalım :Smile

metroloji, metroloji nedir, kalite kontrol, kalite kontrol nedir, ölçme tekniği, ölçme tekniği nedir,