MT- MakineTürk Forum - Makine ve Mühendislik Forumu

Tam Versiyon: Makine Elemanları Nelerdir?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Genelde her mekanik sistemlerde sdtandartlaşmış uygulamalardır makine elemanları. Örneğin bir makine elemanı olan rulmanı, bir içten yanmalı motor sisteminde de görürsünüz, ya da çok farklı bir mekanik sistem olan gaz türbinlerinde de... İşte makine elemanlarının ne kadar geniş bir yelpazeyi kapsadığını buradan anlayabilirisniz. Hangi makine elemanı nerede kullanılıri hangi standartlaşmış makine elemanını nerede kullanmalıyız vs. bu tür problemlere çözüm arayan insanlari, makine elemanları üzerinde uzmanlaşmış insanlar olmuş oluyor. Peki mankine elemanları türleri nelerdir? Makine elemanları hangi alt dallara ayrılırlar. Makine elemanı nedir? Makine elemanları nelerdir?


Enerji Biriktirme Elemanları

Belirli bir enerjiyi, şekil değiştirme ile biriktiren ve istenildiği zaman geri veren elemanlardır. Bu gruba yaylar girmektedir. 

Destekleme Elemanları Genellikle hareket halinde bulunan elemanları destekleyen elemanlardır. Bu grubu; kaymalı yataklar, yuvarlanmalı yataklar (rulmanlar) ve kızaklar oluşturur.

Taşıma Elemanları

Dişli çark, kasnak, volan gibi kısa silindirik (disk) biçiminde dönel parçaları taşıyan
elemanlardır. Bu gruba miller ve akslar girmektedir. Ayrıca miller, güç ve hareket elemanları grubuna da dahil edilebilmektedir. 

Bağlama Elemanları 


Bağlama elemanları iki veya daha fazla elemanı birbirine bağlayan elemanlardır. Bu gruba; kaynak, lehim, yapıştırma, perçin, cıvata, pim, perno, paralel kama, kamalı mil, kama, sıkı geçme, sıkma geçme ve konik geçme gibi elemanlar girer. Bu elemanların dayanımları, kullanım şekilleri ve maliyetleri birbirinden farklıdır. Kullanılacağı yere ve kullanım gayesine istenen bağlama elemanı seçilir. Kaynak, lehim ve perçin gibi bazı bağlama elemanları kullanıldıktan sonra sökülüp bir daha kullanılamazlar. Ama cıvata gibi bazı bağlama elemanlar takılıp sökülüp tekrar tekrar kullanılabilirler.

Güç ve Hareket İletim Elemanları 


Makinenin esas fonksiyonunu yerine getiren ve makinenin güç kaynağından iş kısmına doğru enerji akışını sağlamakta olan elemanlardır. Bu grubu; dişli çarklar, sürtünmeli çarklar, kayış-kasnak mekanizması, zincir mekanizması, cıvata mekanizması gibi elemanlar oluşturur.

İrtibat Elemanları

İki eleman arasında genelde eksenel yönden irtibat sağlamakta olan elemanlardır. Bu grupta kaplinler ve kavramalar yer alır.


Düşünün, makine elemanları sadece bu kadar alt kategörüye sığdırılabiliyor arkadaşlar. Bu açıdan baktığımız zaman makine elemanlarında uzmanlaşma o kadar zor bir durum değil. Makine elemanlarını anlamak demek, piyasadaki tüm makinelerin çalışma prensiplerini anlayabilmek anlamına gelir. Bu açıdan baktığıomızda bir makineci, en azından bir makine elemanına baktığında onu tanıyabilmeli, bir mekanik sisteme göz attığında içinde hangi standartlarda ne tür makine elemanları bulunduğunu anlayabilmeli.