MT- MakineTürk Forum - Makine ve Mühendislik Forumu

Tam Versiyon: İzoterm Eğrisi Ve Gradyan Eğrisi Nedir?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Isı transferi problemleriyle verimli bir şekilde başa çıkabilmek için ısı transferi terminolojisi ile alakalı bazı şeyleri bilmek gerekir.  Bunlardan ikisi ısı transferinde izoterm yani eş sıcaklık eğrileri ve gradyan yani sıcaklık değişimi eğrileridir. Peki izoterm yani eş sıcaklık eğrileri nedir? Gradyan yani sıcaklık değişimi eğrisi nedir? İzoterm eğrileri nedir? Gradyan eğrileri nedir?

- Sıcaklık değişimi (gradyan) ve eğrisi: Bir cismin içerisindeki sıcaklık yalnızca eş sıcaklık yüzeylerini kesen doğrultularda değişir ve birim uzunluk başına en büyük sıcaklık farkı eş sıcaklık yüzeyinin normali doğrultusundadır. Eş sıcaklık yüzeyine normal doğrultuda sıcaklık değişimini gösteren değerler sıcaklık gradyanı olarak adlandırılır. Sıcaklık gradyanı eş sıcaklık yüzeyine normal doğrultudadır ve işareti artan sıcaklık yönünde pozitiftir. 

- Eşit sıcaklık (izoterm) ve eğrisi: Bir cismin içerisindeki eşit sıcaklıklara sahip noktalar geometrik olarak birleştirilirse bir eşit sıcaklık yüzeyi elde edilir. Bir cismin içerisindeki bir nokta aynı anda farklı sıcaklıklarda olamayacağından eşit sıcaklık yüzeyleri birbirlerini kesmezler. 

Eşir sıcaklık yani izoterm ve sıcaklık değişimi yani gradyan eğrilerinin tanımları bu şekilde arkadaşlar. Isı transferi problemleriyle uğraşırken o ısı transferi problemlerine verimli çözümler geliştirebilmek için bu izoterm ve gradyan tanımlarını iyi kavramak gerekir.