MT- MakineTürk Forum - Makine ve Mühendislik Forumu

Tam Versiyon: Dökümde Model Çeşitleri
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Döküm işleme türkiyedeki genel imalat sanayisinde çok yaygın olarak kullanmılan bir imalat çeşididir. Dökümcülükte uzamanlaşmöak istiyorsanız ilk önce döküm ile alakalı terminolojiye hakim olmanız gerekir. Döküm yöntemlerinde kullanılan bir araç ise modeldir.  Dökümde model ne işe yarar? Dökümde model nedir? Dökümde model çeşitleri nelerdir? Dökümümde model ile parçanın arasındaki farklar nelerdir?

Levhalı modeller ise ufak döküm parçaları için parçaların yarısına ait modeller metal veya tahta bir plakaya montajları yapılır. Bir başka deyimle alt ve üst dereceler parçaların yarısı monte edilir ve birleştirildiğinde kalıbın arasında tam parçanın boşluğu oluşur.

Tek parçalı modeller, tek nüsha halinde dökülmek istenilen biçimi temsil ederler. Genellikle tahtadan yapılırlar; ancak metal veya diğer malzemelerden de yapılabilirler. Bu tür modeller kullanıldığında yolluklar sonradan el ile oluşturulabileceği gibi model içinde direk şekilde da bulunabilirler. 

Gördüğünüz üzere dökümcülükte model çeşitleri genel olarak ikiye ayrılıyor ve dökümcülükte model oluşturma yetisi çok önemli.