MT- MakineTürk Forum - Makine ve Mühendislik Forumu

Tam Versiyon: Termosetting Polimerler
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Termoset polimerler, sahip oldukları özellikler sayesinde çok ciddi bir şekilde kullanılmaktadırlar ve polimer pazarında çok büyük bir yerleri vardır.  Termosetler sahip oldukları özgün mekanik ve kimyasal özelliklerinden dolayı, mühendislikte ve sanayide büyük ölçüde yaralanılmaktadır. Peki termoset polimer nedir? Termoset polimerlerin mekanik özellikleri nelerdir? Termoset polimerlerin kullanım alanları nelerdir? Termoset polimerlerin en çok kullanıldığı alan nedir? Termoset polimerlerin, termoplastik polimerlerden farkı nedir?

Termosettingler yoğun çapraz bağ içeren (ağ-yapı) üç boyutlu sert polimerlerdir. Elastomerlere benzer şekilde ısı ile eritilemezler ve yeniden şekillendirilemezler.  Termosetting polimerler şekillendirilmeden önce viskoz sıvı halindedir. üksek sıcaklıklarda zincir ve bağ kırılmaları sonucu parçalanarak bozunurlar. Ön polimerle beraber çeşitli katkı ve dolgu maddeleri içeren reçine ısı, ışın gibi etkiler sonucu çapraz bağlı yapıya dönüştürülürek termosetting ürün elde edilir. Telefon kutuları, TV kabinleri, melamin tabaklar termosetting polimerlere örneklerdir. Önpolimer ile çeşitli katkı ve dolgu maddelerini içeren ve kalıplama işleminden sonra kullanılabilir termosetting malzemeye dönüşecek olan bu viskoz sıvı reçine olarak bilinir. Bu sebeple termosetting polimerler yerine termosetting reçineler tanımlaması daha sık kullanılır. Ön polimer ise kısmen polimerize edilmiş, akma özelliğini koruyan sistemlerdir. 

Termoset polimerlerin genel özellikleri bunlardır. Termoset polimerlerin sanayide günlük yaşamda neden çok yaygın kullanıldığı apaçık ortada çünkü termoset polimerler çok farklı mekanik özellikler sergiliyorlar.