MT- MakineTürk Forum - Makine ve Mühendislik Forumu

Tam Versiyon: Otomat Torna Tezgahı Nedir?
Şu anda arşiv modunu görüntülemektesiniz. Tam versiyonu görüntülemek için buraya tıklayınız.
Talaşlı imalat sektöründe çok büyük bir yeri olan tornacılıkta kullanılan otomat torna tezgahları, tornacılığın vazgeçilmez bileşenlerindendir. Otomat torna tezgahları, çeşitli ürünlerin talaşlı bir şekilde işlenmesinde çok yaygın kullanılan torna tezgahı tipleridir. Peki otomat torna tezgahı nedir? Otomat torna tezgahı nasıl çalışır? Otomat torna tezgahında ne tür parçalar işlenir? Otomat torna tezgahı nerelerde bulunur?

Tezgâhta kullanılacak kamlar, ilgili operasyona göre kam tasarımcıları tarafında çizilir ve çizilen bu Şekle göre kamlar imal edilir. İmal edilen bu kamlar tezgâhın ana mili üstündeki yerlerine takılır. 

[Resim: OTT.png]
Mekanik olarak ayarlanan tezgâh, tam otomatik tornalama yapabilir. Çok sayıda küçük parçaların imalatında kullanılır. Günümüz CNC torna tezgâhlarının kam versiyonları da denilebilir. Tezgâh ayarı, üstünde bulunan kamların yer ve konum değiŞtirmesiyle yapılır. Tornalanacak silindirik çubuklar otomatik olarak tezgâha sürülür.  Bu tezgâhlarda her çeşit hareket (, iş parçasının çözülmesi/bağlanması, iş parçası sürme kesici takımların değiştirilmesi ve talaş kaldırma işlemleri) özel olarak tasarlanmış ve imal edilmiş olan kamlar yardımı ile yapılır.