MT - FORUM M.


3D Studio Max Nedir? Ne İşe Yarar?

Konu

#1
3ds max olarak bilinen tam açık ismiyle 3D studio max programı Autodesk adında bir şirket tarafından tasarlanıp, geliştirilip kullanıma sunulan bir bilgisayar programıdır. 3D studio max çizim yapmak için kullanılan daha doğru bir deyişle üç boyutlu modellemeler için kullanılan bir modelleme programıdır.

Animasyonlar, modellemeler, 3 boyutlu tasarımlar gibi pek çok amaç için kolayca kullanılan 3d studio max programı gelişen teknolojiye ayak uyduran en iyi buluşlardan birisidir diyebiliriz. Üç boyutlu modeller bu programın ileri düzeyde yeteneklerinden olan grafikleri işleme özelliği ve teknolojisi sayesinde oluşturulan modeller oldukça gerçekçi hatta gerçeğinden pek ayırt edilemeyecek düzeyde modeller üretilebilmektedir.

[Resim: M15RgM.jpg]

Üç boyutlu modelleme teknolojisinin en başında gelen programlar arasında yer alan 3D studio max programı son dönemlerde daha da yaygınlaşmaya başlamıştır. 3D studio max programı pek çok alanda kullanılmaktadır. En çok da üç boyutlu olan hemen her türlü modelin oluşturulmasında, hareketli ileri düzey animasyonlarda da kolaylıkla kullanılabilmektedir.
Türkiye çerçevesinde özellikle reklamcılık alanında en çok tercih edilen programlardan olan 3D studio max programı film efektlerinin hazırlanmasında, animasyon efektlerinde ve animasyonların hazırlanmasında da kullanılan bir programdır. Bu program özellikle film efekti ve animasyon konusunda oldukça profesyonel kullanılan ve ciddi bir fark yaratan programdır. Sinema sektöründe görsel efektlerin oluşturulmasında büyük rol oynayan 3D studio max programı sinema sektörüne büyük katkı sağlamaktadır.
Oldukça geniş bir yelpazeye sahip olan 3D studio max programı film ve animasyon sektörüne ek olarak video oyunlarının büyük kısmında karakterlerin modellenmesinde, oyunun geçtiği çevrenin modellenmesinde sıkça kullanılmaktadır. Bu dönemde en çok reklamcılıkta ve sinema, animasyonda kullanılan 3D studio max programı artık teknolojinin getirdiği bir ihtiyaç haline dönüşmüştür.


3D Studio Max temel aşamaları nelerdir?

[Resim: 5Nrqm5.jpg]


3d max programı ile yaratıcı modeller oluşturulabilmektedir. Aynı zamanda bu modeller animasyonlara entegre edilip programın önemli özelliklerinden olan Character Studio özelliği yardımı ile canlı birinin hareketleri birebir animasyonda da kullanılabilir, taklit edilebilmektedir. Ek olarak kullanıcılar istedikleri şekilde kendi eklentilerini kolayca kullanabilmektedirler ve farklı kullanıcılara da bu eklentilerini verebilirler yani ortak kullanıma açıktır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task