Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Aerodinamik kuvvet nedir?

A-B
0
255

Konu

#1
Aerodinamik kuvvet, akış halindeki gazın cisimler üzerindeki kuvvet etkisidir. Aerodinamik biliminin ilgilendiği temel kuvvetlerdir. Hareketli akışa maruz kalan her cisme aerodinamik kuvvet uygulanır.

Aerodinamik kuvveti havanın hareket etmekte olan cisimlere havanın içerisindeki gaz molekülleri tarafından uygulanan bir kuvvettir. Aerodinamik kuvvet 2 sonuç yüzünden meydana gelir :

• Cismin yüzeyindeki basınçtan kaynaklı normal kuvvet 
• Gazların akışkanlığından dolayı ortaya çıkan kayma kuvveti

Basınç yüzeye dik ve bölgesel etki ederken, kesme kuvveti yüzeye paralel ve bölgesel etki eder. Cismin tüm yüzeyine etki eden basınç ve kayma kuvvetlerinin toplamı net aerodinamik kuvvete eşittir.


Forces on an aerofoil.
Bir cisim(örneğin kanat,kanat profili), havanın içerisinde hareket ederken hareket yönünün tersinde belli bir açı ile aerodinamik kuvvet oluşturur. Bu Aerodinamik kuvvet iki bileşen ile açıklanır;

• Hareket yönüne paralel olan sürüklenim kuvveti 
• Hareket yönüne dik olan kaldırma kuvveti


Bu iki kuvvetin haricinde havadaki cisme aerodinamik momentumda etki edebilir ve bu kuvvet cisim üzerinde seçilen spesifik noktalara göre değişkenlik gösterebilir.

Jet motorları tarafından üretilen kuvvetlere itme kuvveti denir ve bu kuvvetler de aerodinamik kuvvet sınıfında yer alır. Havada hareket halinde bulunan uçaklara etki eden kuvvetler,; sürüklenim,kaldırma ve itme kuvveti olarak üçe ayrılabilir. Uçaklara ayrıca ağırlık etki eder ancak ağırlık bir aerodinamik kuvvet değildir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task