Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Alçı Kalıba Döküm İşlemi

Konu

#1
Alçı kalıba döküm işlemi nedir? Alçı kalıba döküm işlemi nasıl yapılır? Alçı kalıba döküm işleminde hangi parçalar üretilir? Alçı kalıba döküm işleminde hangi malzemeler dökülür? Alçı kalıba döküm işleminin parametreleri nelerdir? 

Alçı kalıplar sadece, kum kalıplama veya diğer ucuz yöntemler ile istenen sonuçlar sağlanamadığında kullanılır.Bir çok döküm parçasında da toplam alanın yalnız küçük bir kısmı alçı kalıplamayı gerektirebilir. Böyle parçalar için kompozit kalıpların kullanımı daha uygundur. 
Kullanılan alçı kalıp şekline göre farklılıklar gösterse de genelde tüm alçı kalıpların ısı kapasiteleri düşüktür. Dolayısıyla alçı kalıba yapılandökümler çok yavaş soğurlar.

[Resim: Screenshot_5-12.png]

Alçı kalıba döküm demir dışı metallerin şekillendirilmesinde kullanılan özel bir döküm yöntemidir. Alçı kalıp ile üretilen parçalara örnek olarak jet motor kompresörleri, çeşitli elektrik donanım parçaları, çeşitli kauçuk ve lastik kalıplar verilebilir. Bu parçalar diğer kalıplama ve döküm teknikleri ile üretilmek istenildiği zaman işleme maliyetleri çok yüksek olduğu için alçı kalıp kullanılarak dökülmektedirler. Adından da anlaşılabileceği gibi ana kalıplama malzemesi alçıdır. Günümüzde bu yöntemin tercih edilmesinin temel sebebi yüksek boyutsal hassasiyeti, düzgün döküm yüzeyi ve diğer yöntemlere göre ince detayların verilebilmesidir. Alçı kalıba dökülerek üretilen parçalar daima kum kalıba yapılan dökümlerden daha pahalıdır. Bu nedenle alçı kalıba dökümler sadece kum kalıp veya diğer yöntemlerle istenen özellikler elde edilmediği durumlarda tercih edilmektedir. 

Alçı kalıplara dökülerek üretilen parçaların % 90’nı 10 kg dan küçük parçalardan oluşmaktadır. Fakat 30 kg. Kadar ağırlıklı parçalar, herhangi bir özel işlem gerektirmeksizin yeterli kalitede dökülebilirler. Alüminyum alaşımlarının dökümünde ise, iki tonluk parçaların başarıyla döküldüğü pek çok uygulama bulunmaktadır.

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Kalıp Kumlarında Kuru Mukavemet


Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task