Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

ANSYS Mechanical'da Parçaya Kuvvet Nasıl Uygulanır(RESİMLİ ANLATIM)

Konu

#1
ANSYS Mechanical'da parçaya kuvvet nasıl uygulanır? ANSYS Mechanical'da parçaya kuvvet nasıl eklenir? ANSYS Mechanical'da parçaya kuvvet nereden eklenir? ANSYS Mechanical'da parçaya kuvvet nasıl eklenebilir? ANSYS Mechanical'da parçaya kuvvet eklenebilir mi? ANSYS Mechanical'da parçaya kuvvet ekleme yeri nerededir? Ansys'te geometriye kuvvet nasıl uygulanır? Ansys'te geometriye kuvvet nasıl eklenir? Ansys'te geometriye kuvvet nereden eklenir? Ansys'te geometriye kuvvet değeri nasıl girilir? 

Ansys programının içerisinde parçamızı ekledikten sonra, parçayı mechanica'da açıp, o parçaaya kuvvet ekleme gibi fiziksel koşullar ekleyebiliyoruz. Ansys mechanical içerisindeki bir parçaya kuvvet nasıl eklenir, aşağıda anlatılmıştır. 

ANSYS'te Parçaya Kuvvet Nasıl Eklenir? 

[Resim: Screenshot_1-21.png]

Ansys Mechanical'da parçaya kuvvet eklemek için, kırmızı okla gösterilen analizin üzerine sağ tık yapalım.

[Resim: Screenshot_2-19.png]

Ansys Mechanical'da parçaya kuvvet eklemek için karşımıza çıkan seçeneklerde kırmızı kutucuk ile gösterilen Insert seçeneğinin üzerine gelelim, ve açılan pencerede kırmızı ok ile gösterilen Force seçeneğine tıklayalım.

[Resim: Screenshot_3-18.png]
Ansys Mechanical'da parçaya kuvvet eklemek için, parçanın neresine kuvvet ekleyeceksek, kırmızı kutucuğun içerisinden, parçanın o kısmına uygun olan seçeneği seçelim. İlk seçenek, parçanın köşesi gibi parçaya ait noktasal geometrileri seçmek için kullanılır. İkinci seçenek, parçanın kenarlarını seçmeye yarar, üçüncü seçenek de parçanın yüzeyini seçmeye yarar. 

[Resim: Screenshot_4-15.png]

Bu örnekte biz kanat yüzeyinin üzerine kuvvet ekleyeceğiz. Yeşil ok ile gösterilen kısımdan parçanın yüzeyini seçiyoruz ve yeşil kutucukla ile gösterilen kısımdan Apply kısmına tıklayıp, geometriyi seçiyoruz.

[Resim: Screenshot_5-12.png]

Ansys Mechanical'da parçaya kuvvet eklemek için, yeşil kutucukla gösterilen kısımdan eklenilecek olan kuvvet bir vektör yönünde mi yoksa X Y Z komponentleriyle mi tanımlanacak onu seçiyoruz. Vector'ü seçersek, seçeceğimiz çizgisel geometri doğrultusunda kuvvetimizi atarız. Components seçersek, kuvvetimizi X, Y ve Z koordinatlarına göre atarız.

[Resim: Screenshot_6-10.png]

Bu örnekte Components seçerek, X, Y ve Z komponentlerinde kuvvetleri klavyeden giriyoruz. 

[Resim: Screenshot_7-8.png]

Ansys Mechanical'da parçaya kuvvet ekleme işlemini sonlandırmak için Enter tuşuna basıyoruz. Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi kuvvetimiz atanmış oluyor. 

Yorumlarınızı ve Sorularınızı HIZLI CEVAP kısmında belirtmeyi unutmayın!

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task