Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

ANSYS R17 İNDİR VE KUR

Konu

#1
Bildiğiniz üzere ANSYS, çeşitli mühendislik disiplinlerinde yaygın olarak kullanılır. Ansys, karmaşık mühendislik problemlerini, sonlu elemanlar yöntemi ile çözer ki zaten de Ansys piyasada en yaygın kullanılan sonlu elemanlar programıdır. Ülkemizde de Ansys, bir çok mühendislik projesinde, mühendislerin bir numaralı çözüm kaynağı haline gelmiştir. Ansys'in içinde bulunan, yapısal, termal, elektrik, manyetik, titreşim, akışkan disiplinlerine ait bir çok modül ile, çok sayıda problem çok büyük rahatlıkla çözülebilmektedir. Bu yazımızda sizlere Ansys R17 sürümünü bilgisayarınıza nasıl kuracağınızı göstereceğiz. Aynı zamanda Ansys R17'yi, bilgisayarınıza rahatça indirebileceğiniz dosyayı da torrent olarak ekledik, bu linkteki Ansys r17 torrent dosyasını indirip, torrentten dosyaları indirip,  yazımıda anlattığımız yoldan Ansys R17'ye ait dosyalara ulaşabilirsiniz. Buradan Ansys R17'yi indirip, anlattığımız yolları uygulayıp, bilgisayarınıza Ansys R17'yi rahatça kurabilirsiniz.
ANSYS R17 TORRENT LİNKİ: Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Ansys R17'yi kurma aşamaları;
1) Aşağıda linki verilmiş Ansys r17 dosyasını indirin. Ve dosyayı RAR'dan çıkarın.
[Resim: 1.png]
2) Arkadaşlar Ansys R17'yi disk formatında bilgisayarda açabilmemiz için, bilgisayarınıza Daemon Tools yüklemelisiniz. Bunu Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!) kolayca indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz.

[Resim: 2.png]
3) Diskin içindeki resimde işaretli, Ansys R17 DVD1 dosyasını, Deamon Tools kullanarak açın.


[Resim: 3.png]
4) Ansys R17 DVD1 dosyasını açtıktan sonra, okla gösterilen Ansys R17 DVD1 setup'ı çalıştırın.


[Resim: 4.png]
5) Yine fotoğrafta gösterilen Install Ansys Products yazısına tıklayın.


[Resim: 5.png]
6) Lisans sözleşmesini I agree diyerek kabul edin ve yeşil okla gösterilen Next okuna basarak bir sonraki adıma geçin.

[Resim: 6.png]

7) Fotoğrafta Browse kısmından Ansys R17'yi yüklemek istediğiniz klasörü ya da sürücüyü seçin, ya da default klasörü seçili bırakın. Diğer adıma geçmek için okla gösterilmiş Next butonuna tıklayın.


[Resim: 7.png]
8) Eğer Ansys tarafından bir lisans kodunuz var ise, o bilgileri bu adımda gerekli kısımlara yazıp doldurup diğer adıma geçin, lisans kodunuz yok ise 'Skip this step and configure it later' tıklayıp, yeşil ok ile gösterilen yere tıklayıp bir sonraki adıma geçin.


[Resim: 8.png]
9) Bu adımda, listede hangi Ansys R17 toollarını bilgisayarınıza yüklemek istiyorsanız, seçim yapın ve gösterilen ok kısmına tıklayarak, diğer adıma geçin.

[Resim: 9.png]
10) Bu ekranda CAD eşleştirmesi yapmanızı istiyor, alttaki tik'e tıklayıp bunu yükledikten sonra halledebilirsiniz ve Ansys R17'yi bilgisayarınıza yüklemek için diğer adıma geçebilirsiniz.  Ayrıca bunun için bir içerik oluşturulacaktır.


[Resim: 10.png]
11) Bu sayfada da Next butonuna tıklayıp, Ansys R17'yi bilgisayarınıza yükleme işlemine başlayabilirsiniz.


[Resim: 11.png]
12) Ansys R17 bilgisayarınıza yüklenirken karşınıza gelecek bu ekran, ikinci DVD'yi takmanız gerektiği anlamına gelir. Yine Ansys R17 rar dosyasının içindeki okla gösterilen Ansys R17 DVD2'yi, Daemon Tools kullanarak bilgisayarımızda açalım. DVD1'i ise bilgisayarımızdan, 'Bilgisayarım' kısmından, sağ tık 'Diski Çıkar' diyerek çıkaralım.


[Resim: 12.png]


[Resim: 13.png]

[b]
13)
 Ansys R17 DVD1'i ise bilgisayarımızdan, 'Bilgisayarım' kısmından, sağ tık 'Diski Çıkar' diyerek çıkaralım.

[/b][Resim: 14.png]
14) Ansys R17 yükleme penceresinde karşımıza çıkan ekrandan Browse kısmından, bilgisayarımıza yeni takmış olduğumuz Ansys R17 DVD2 dosyasını seçelim ve Ansys R17 bilgisayarımıza yüklenene kadar bekleyelim.


[Resim: 15.png]
15) Aşağıdaki ekrandaki gibi Ansys R17'nin yüklemesi bitince, okla gösterilen next kısmına tıklayıp Ansys R17 yükleme ekranını kapatalım. 

[Resim: 16.png]
Artık sizin bilgisayarınızda da Ansys var  Big Grin

ansys, ansys kurulum, ansys r17 kurulum, ansys r17 full, ansys nedir, ansys nasıl kurulur, ansys indir, ansys r17 indir, ansys r17 download, ansys kurulum anlatım, ansys kurulum açıklamalı anlatım, ansys nasıl indirilir, ansys download, ansys mechanical download, ansys workbench indir, ansys workbench download, ansys mechanical indir, ansys kurulum açıklamalı anlatım, ansys torrent, ansys r17 torrent, ansys torrent indir, ansys torrent full, ansys torrent download, ansys crack, ansys r17 crack, ansys full yapma, ansys r17 torrent crack,
Son Düzenleme: 01-09-2020, 08:48 PM, Düzenleyen: Kav_61.
Cevapla
#2
Güzel bir konu olmuş  Uğur hocam. Teşekkür ederiz. ANSYS isteyen çok arkadaş vardı.
Son Düzenleme: 12-20-2019, 09:19 PM, Düzenleyen: Hasan AYTAÇ.
Cevapla
#3
(12-20-2019, 09:18 PM)Hasan AYTAÇ Adlı Kullanıcıdan Alıntı: Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)Güzel bir konu olmuş  Uğur hocam. Teşekkür ederiz. ANSYS isteyen çok arkadaş vardı.
Ne demek Hasan bey, işimiz bu  Cool
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task