Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

ANSYS'te Yeni Malzeme Nasıl Oluşturulur(RESİMLİ ANLATIM)

Konu

#1
ANSYS'te yeni malzeme nedir? ANSYS'te yeni malzeme nasıl oluşturulur? ANSYS'te yeni malzemenin özellikleri nasıl belirlenir? ANSYS'te yeni malzeme oluşturma nasıl yapılır? ANSYS'te yeni malzeme nereden oluşturulur? ANSYS'te yeni malzeme oluşturma işlemi nasıl yapılır? ANSYS'te yeni malzeme oluştururken kütüphane nasıl açılır? ANSYS'te oluşturulan yeni malzeme nasıl mechanica'da kullanılır? ANSYS'te oluşturulan yeni malzeme nasıl analizlerde kullanılır? ANSYS'te yeni malzeme oluşturma işlemi nasıl yapılır? 

Ansys içerisinde analizler yapılırken bazen özelliklerini bildiğimiz ama ANSYS'in kendi kütüphanesinde bulunmayan malzemeleri kullanmaya ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyacımızı giderebilmek için ANSYS içerisinde yeni bir malzeme oluşturmamız gerekmektedir. Aşağıdaki adımlarda ANSYS içerisinde nasıl malzeme kütüphanesi oluşturulur, ANSYS içerisinde nasıl yeni malzeme oluşturulur ve özellikleri girilir, ANSYS üzerinde oluşturulan yeni malzeme nasıl kullanılır anlatılmıştır. 

ANSYS'te Yeni Malzeme Nasıl Oluşturulur? 

[Resim: Screenshot_1-33.png]

ANSYS'te yeni malzeme oluşturmak için, ilk önce yeşil ok ile gösterilen Engineering Data kısmına girelim.

[Resim: Screenshot_7-14.png]

ANSYS'te yeni malzeme oluşturmak için karşımıza çıkan bu pencerede kırmızı kutucuk ile gösterilen Engineering Data Sources kısmına girelim. Ardından kırmızı ok ile gösterilen Click here to add a new library kısmına tıklayıp, kendimize özel olan malzeme kütüphanemizi oluşturalım.

[Resim: Screenshot_8-9.png]

ANSYS'te yeni malzeme oluşturmak için, özel malzeme kütüphanemizin ismini girdikten sonra karşımıza kırmızı okla gösterildiği gibi bir kayıt ekranı çıkacak. Bu .xml dosyasına bir isim verip, yeşil kutucukla gösterilen Kaydet butonuna tıklayıp, Ansys'te özel yeni malzeme kütüphanesi oluşturma işlemini tamamlayalım.

[Resim: Screenshot_9-7.png]

ANSYS'te yeni malzeme oluşturmak için, oluşturduğumuz kütüphanenin üzerine yeşil kutucukla gösterilen gibi tıklayalım ve yeşil ok ile gösterildiği gibi Click here to add a new material kısmına tıklayarak, Ansys üzerinde yeni malzeme oluşturma işlemimize başlayalım.

[Resim: Screenshot_10-3.png]

ANSYS'te yeni malzeme oluşturmak için, yeşil kutucukta gösterildiği gibi malzeme oluşturulduktan sonra, kırmızı kutucukla gösterilen kısımdan, belirleyeceğimiz malzeme özelliklerini, kırmızı okla gösterilen Property başlığına sürükleyelim.

[Resim: Screenshot_11-3.png][Resim: Screenshot_12-3.png]

Kırmızı okla gösterilen, Filter Engineering Data tuşunu ikinci kısımda görüldüğü gibi deaktif edersek, daha çok malzeme özelliği karşımıza çıkar.

[Resim: Screenshot_13-1.png]

ANSYS'te yeni malzeme oluştururken gerekli malzeme özelliğini sürükledikten sonra, o özelliğin sayısal değerini kırmızı okla gösterilen kısma girip, yeşil okla gösterilen kısımdan da o özelliğe ait birim ayarını yapabiliriz. Aynı zamanda eğer sürüklenen malzeme özelliğinin değişen sıcaklıkla değişen değerleri de biliniyorsa, yeşil kutucuk ile gösterilen tablolarda bu değerleri girebiliriz. Bui Ansys'te yapacağımız analizlerin daha kesin olmasını sağlar.

[Resim: Screenshot_14-1.png]

ANSYS'te yeni malzeme oluşturma işlemini tamamladıktan sonra, yeşil kutucukta gösterilen tiki kaldıralım.

[Resim: Screenshot_15.png]

ANSYS'te yeni malzeme oluşturma işlemini tamamladıktan sonra, yeşil kutucukta gösterilen tiki kaldırdıktan sonra karşımıza gelen bu uyarıda, yeşil kutucukta gösterildiği gibi Evet tuşuna basalım.

[Resim: Screenshot_16-1.png]

Ansys'te kendimiz oluşturduğumuz yeni malzemeyi analizlerde kullanabilmek için, yeşil okla gösterilen artı işaretine tıklayalım ve işlemi tamamlayalım.

[Resim: Screenshot_17.png]

Ansys'te kendimiz oluşturduğumuz yeni malzemeyi analizlerde kullanabiliriz...

Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıda HIZLI CEVAP Bölümünde Belirtmeyi Unutmayınız!

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task