Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

ASHRAE’den Binalarda COVID-19 ve HVAC İlişkisine Dair Açıklama

Konu

#1
[Resim: Screenshot_12-17.png]

ASHRAE, binalarda HVAC sistemlerinin işletimi ve bakımı ile alakalı olarak COVID-19'a (koronavirüs) sebep olan SARS-CoV-2 yayılımını yönetme konusunda iki açıklama yayımladı. 

2019-2020 ASHRAE Başkanı Darryl K. Boyce, P.Eng, şunları söyledi: “Mevcut küresel pandemi ışığında, virüsün bulaşmasının hafifletilmesinde, ASHRAE'nin havalandırma ve filtrasyon tavsiyeleri ile rehberlik ederek bir yanıt vermesi kritik önem taşıyor. ASHRAE'nin güvenli ve sağlıklı bina ortamlarının sağlanmasında önemli bir rolü vardır ve yapacağı yorumlar şu an için ihtiyaç duyulan uzman stratejileri sunacaktır.” 

ASHRAE, HVAC sistemleri ile alakalı konularda hatalı ifadelerin yaygınlaşmasını önlemek üzere aşağıda belirtilen yorumları getirdi. ASHRAE, konut veya ticari HVAC sistemlerinin çalıştırmaması tavsiyesine resmen karşı çıkıyor ve bu süre zarfında klimaların açık kalmasının virüsün yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor. ASHRAE tarafından yapılan açıklama şu biçimde:

ASHRAE’nin SARS-CoV-2/COVID-19 iletimini azaltmak için ısıtma, havalandırma ve klima sistemlerinin çalışması hakkındaki açıklaması

HVAC sistemleri tarafından sağlanan havalandırma ve filtreleme, SARS-CoV-2'nin havadaki konsantrasyonunu ve dolayısı ile hava yoluyla bulaşma riskini azaltabilir. Havası koşullandırılmamış alanlar, direk olarak yaşamı tehdit edebilir ve enfeksiyona karşı direnci düşük insanlarda termal strese neden olabilir. Genel olarak, HVAC sistemlerinin devre dışı bırakılması, virüsün bulaşmasını azaltmak için tavsiye edilen bir önlem değildir. HVAC filtreleri, diğer stratejilerle beraber, insan sağlığına etkileri olabilecek diğer hava kirleticilerini giderirken virüs bulaşmasını azaltmaya yardımcı olur.


ASHRAE’nin SARS-CoV-2/COVID-19'un havadan iletimine ilişkin açıklaması
SARS-CoV-2'nin hava yoluyla geçtiği, virüse hava yoluyla maruz kalmanın kontrol edilmesi gerekli olduğu muhtemeldir. HVAC sistemlerinin çalışması da dahil olmak üzere bina işletim süreci üstünde yapılacak değişiklikler, ayarlamalar hava yolu ile virüs taşınımı konusundaki problemleri azaltabilir.

ASHRAE’nın Çevre Sağlığı Komitesi de yukarıdaki iki ifadeyi desteklemek için Ortaya Çıkan Sorunlar Özeti hazırladı:

Sağlık tesislerinde, ofis ve perakende sektörü çalışmakta olanlarında, müşterilerinde, imalatta çalışmakta olan işçilerde, özel ve kamu kuruluşlarında, açık ortamlarda ve toplu taşımada özellikle SARS-CoV-2 olmak üzere çeşitli patojenlerin hava yoluyla bulaşma olasılığı konusunda büyük bir endişe vardır. 

ASHRAE Salgın Görev Gücü Başkanı, ASHRAE Çevre Sağlığı Komitesi Oylama Üyesi ve 2013-2014 ASHRAE Başkanlık Üyesi Bill Bahnfleth, “Sektör ortaklarıyla beraber çalışmakta olan ASHRAE, COVID-19 pandemisine HVAC sistemlerinin tasarımı, işletimi ve bakımı konusunda rehberlik etmek ve dünyanın gelecekteki salgınlara hazırlanmasına destek olabilmek için benzeri olmayan bir niteliktedir” dedi. 

ASHRAE, mevcut pandemi ve gelecekteki salgınlar sırasında binalarda hastalık yayılımı ve HVAC arasındaki ilişkiyi ele almak için önde gelen uzmanlardan oluşan Salgın Görev Gücü'nü oluşturdu. ASHRAE Çevre Sağlığı Komitesi'nin Pozisyon Belgesi Komitesi, Bulaşıcı Aerosoller Hakkında Pozisyon Belgesini de güncelledi.

Ek ayrıntılar için lütfen Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!) adresindeki sürekli güncellenen ASHRAE COVID-19 Kaynakları web sayfasını ziyaret edin. Sayfa, sık sorulan soruları ve ETF'nin sağlık tesisleri, konut binaları ve COVID-19 salgını ile alakalı diğer konular hakkındaki rehberliği hakkındaki en son bilgileri içeriyor.


Kaynak: Termodinamikinfo
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task