Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

AutoCAD'de Antet(A2, A3, A4) Tam Boyut Olarak Nasıl Çıkarılır(RESİMLİ ANLATIM)

Konu

#1
Autocad'de oluşturulmuş olan antetler, taşma olmadan nasıl çıktı alınır? Autocad'de oluşturulmuş olan antetler, taşma olmadan nasıl pdf olarak kaydedilir? Autocad'de oluşturulmuş olan antetler, taşma olmadan nereden kaydedilir? Autocad'de oluşturulmuş olan antetler, tam boyut olarak nasıl kaydedilir? Autocad'de oluşturulmuş olan antetler nasıl sorunsuz şekilde pdf'e dönüştürülür? Autocad'de oluşturulmuş olan antetlerin sorunsuz şekilde pdf'e dönüşümü hangi ayarlar ile yapılır? 

Autocad programında standart antetlere teknik resim vs. çizdikten sonra kullanıcıların en çok sıkıntı yaşadığı konu, bunları nasıl standart kağıtlara taşmadan, sorunsuz şekilde a2, a3, a4 kağıtlara çıktı alacağımızdır. Autocad Plot yani Yazdırma seçeneklerinin içerisinde yapılacak olan bir dizi ayar ile bunları yapmak gerçekten çok kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek, Autocad'de oluşturmuş olduğunuz standart antetli çizimlerinizi, sorunsuz şekilde standart kağıtlara çıktı olarak alabilirsiniz.

AutoCAD'de Standart Antetler Nasıl Sorunsuz Şekilde PDF Olarak Kaydedilir ve Çıktı Alınır? 

[Resim: Screenshot_1-4.png]

Autocad içerisinde aynı şu şekilde örneğin bir a3 antetimiz olsun. PDF'e çevirip çıktı almamız gereken bölge sadece antetin olduğu bölge olmalı. 

[Resim: Screenshot_2-4.png]

Autocad içerisinde antetleri taşmadan sorunsuz bir şekilde PDF olarak kaydedip çıktı almak için, yukarıda kırmızı ok ve kutucukla gösterilen yazıcı simgesine tıklayalım ya da Ctrl+P yapıp Autocad yazdırma ayarlarını açalım. 

[Resim: Screenshot_3-5.png]

Autocad içerisinde antetleri taşmadan sorunsuz bir şekilde PDF olarak kaydedip çıktı almak için karşımıza çıkan bu ekranda, mavi kutucukla gösterilen açılır seçeneklerden DWG to PDF olan seçeneği seçelim. Ardından, bizim örneğimizde A3 antet olduğundan ISO full bleed A3 seçeneğini kırmızı kutucuğun içerisinde olduğu gibi seçelim. Örneğin sizin kağıdınız a2 ise siz ISO full bleed A2 seçeneğini seçin. Yeşil kutucuk ile gösterilen Plot Scale ayarlarından Fit To Paper üzerindeki tiki kaldırıp, Scale kısmını 1:1 ayarlayalım. Yeşil kutucuğun hemen yanındaki Center the Plot seçeneğini işaretleyelim. Kırmızı kutucukta şeçtiğimiz kağıt oryantasyonuna göre sarı kutucuğun içerisinde gösterilmiş olan Drawing Orientation kısmından uygun olan seçeneği seçelim. Zaten mavi kutucuğun yanındaki ekrandan, kağıdın düzgün olup olmadığı görünecektir. 

[Resim: Screenshot_4-4.png]

Autocad içerisinde antetleri taşmadan sorunsuz bir şekilde PDF olarak kaydedip çıktı almak istediğimiz antet bölümünü seçebilmek için kırmızı okla gösterilen Window seçeneğini seçelim.

[Resim: Screenshot_5-3.png]

Autocad içerisinde antetleri taşmadan sorunsuz bir şekilde PDF olarak kaydedip çıktı almak istediğimiz antet sınırlarını mouse ile yukarıda gösterildiği gibi seçelim.

[Resim: Screenshot_6-3.png]

Autocad içerisinde antetleri taşmadan sorunsuz bir şekilde PDF olarak kaydedip çıktı alma işlemini sonlandırmak için yukarıdaki ekranda kırmızı okla gösterilen OK tuşuna basalım.

[Resim: Screenshot_7-3.png]

OK tuşuna bastıktan sonra Save tuşuna basalım ve işlemi sonlandıralım.

[Resim: Screenshot_8-2.png]

Gördüğünüz üzere a3 antedimiz, gayet uygun bir şekilde PDF olarak kaydedildi. Bunu gönül rahatlığıyla çıktı alabilirsiniz...

Yorumlarınızı ve sorularınızı HIZLI CEVAP kısmında belirtmeyi unutmayınız!

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da