Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Basınç Kontrol Valfi Nedir? Ne İşe Yarar?

Konu

#1
Hidrolik ve pnömatikte kullanılan basınç kontrol valfleri nedir? Hidrolik ve pnömatikte kullanılan basınç kontrol valfleri ne işe yararlar? Hidrolik ve pnömatikte kullanılan basınç kontrol valflerinin amacı nedir? Hidrolik ve pnömatikte kullanılan basınç kontrol valfleri nasıl çalışırlar? Hidrolik ve pnömatikte kullanılan basınç kontrol valfleri ne şekilde kullanılır? Hidrolik ve pnömatikte kullanılan basınç kontrol valfleri nasıl kullanılırlar? Hidrolik ve pnömatikte kullanılan basınç kontrol valflerinin amaçları nelerdir? Hidrolik ve pnömatikte kullanılan basınç kontrol valfleri nasıl sökülüp takılır? Hidrolik ve pnömatikte kullanılan basınç kontrol valflerinin türleri nelerdir? 

[Resim: Screenshot_5-21.png]

Bu tip valflerde kumanda şekline (mekanik, pnömatik, elektrik vb.) göre aldığı sinyalle, kısma kesitinin aralığını ayarlayarak basınç kontrolü gerçekleştirilir.  Basınç kontrol valfleri Hidrolik devrelerde akışkanın basıncını ayarlayan ya da kontrol eden devre elemanıdır. Sistemlerde meydana gelebilecek yüksek çalışma basıncından devreyi ya da önüne koyulduğu elemanı korurlar. 

İşlevlerine göre birkaç çeşide ayrılırlar: 

- Basınç düşürme valfi: Hidrolik devrede, sistemden ayrı bir basınçta çalışmakta olan elemanların basıncını ayarlamak için kullanılır; yani bölgesel basınç düşümü yapılabilir.

- Emniyet valfi: Sistem basıncı belli bir değere ayarlanır. Eğer bu değerin üstüne çıkılırsa emniyet valfi açılır ve hidrolik akışkanı tanka göndererek basınç ayarını gerçekleştirir. 

- Basınç sıralama valfi: Normalde kapalı olan bu valf, ayarlanan basınç değerine gelindiğinde açılarak diğer devrenin çalışmasına izin verir.  Birkaç hidrolik devreden oluşan sistemlerde gecikmeli ya da zamanlı çalışmayı sağlar. 

- Boşaltma valfi: Sıkma ya da bağlama gibi işler yapan silindirlerde kullanılan boşaltma valflerinde gelen sinyalle birlikte hidrolik akışkan tanka gönderilir. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task