Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Cam Elyafı Nedir? Cam Elyafının Özellikleri Nelerdir?

Konu

#1
Cam elyafı nedir? Cam elyafı nerelerde kullanılır? Cam elyafı kompozitlerde nerelerde kullanılır? Cam elyafı kompozit malzemelerde nerelerde kullanılır? Cam elyafının malzeme özellikleri nelerdir? Cam elyafının dayanım özellikleri nelerdir? Cam elyafının avantajları nelerdir? Cam elyafınınd dezavantajları nelerdir? Cam elyafının artıları nelerdir? Cam elyafının eksileri nelerdir? 

[Resim: Screenshot_4-2.png]

Cam elyafı türleri:

- A Camı - Pencerelerde ve şişe imalatında en fazla kullanılan cam çeşidi olup kompozit üretiminde çok fazla kullanılmaz.

- E Camı -Takviye elyaflarının üretiminde en fazla kullanılan cam türüdür. Düşük maliyet, iyi yalıtım ve düşük su emiş oranı özelliklerine sahiptir.

- S ve R Camı - Yüksek maliyetli ve performansı yüksek bir malzemedir. Uçak sanayisinde yaygın olarak kullanılır. Elyaf içerisindeki tellerin çapları E Camının yarısı kadar olduğundan lif sayısı artar. Bundan dolayı üretilen kompozitin özellikleri çok üstün olur ve daha sert yüzey elde edilir.

- C Camı - Kimyasallara direnci yüksektir. Depolama tankları gibi yerlerde kullanılır.


Cam elyafı biçimlendirildikten sonra yıpranmaya karşı dayanımın artış göstermesi için kaplama işlemi yapılır. Elyaf kaplama malzemesi olarak genelde kompozit üretiminden önce (suyla) kolaylıkla çözülebilen polimerler kullanılır. 

Elyaf ile reçinenin birbirine iyi yapışması son derece önemlidir. Aksi halde, kompozit malzemenin sertliği ve mukavemeti düşük olur. Bu durumun önlenmesi için elyaf kimyasallarla kaplanır.

Cam elyafı; silika, kolemanit, alüminyum oksit, soda gibi maddelerden üretilmektedir. Cam elyafı; eritilmiş camın, özel tasarlanmış, tabanında küçük delikler bulunan özel bir fırından basınç altında geçirilmesiyle üretilir. Cam elyafı, elyaf takviyeli kompozit üretiminde en fazla kullanılan elyaf türüdür. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da