Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Çelik Sertleştirme ve Menevişleme İşlemleri Nedir?

Konu

#1
Çelik sertleştirme işlemi nedir? Çelik sertleştirme işlemi nasıl uygulanır? Çelik sertleştirme işleminin amacı nedir? Çelik sertleştirme işlemi neden uygulanır? Çelik sertleştirme işlemi hangi çeliklere uygulanır? Çelik sertleştirme işleminde ne tür araçlar kullanılır? Çelik sertleştirme işleminin artıları nelerdir? Çelik sertleştirme işleminin avantajları nelerdir? Çelik menevişleme işlemi nedir? Çelik menevişleme işlemi nasıl uygulanır? Çelik menevişleme işleminin amacı nedir? Çelik menevişleme işlemi neden uygulanır? Çelik menevişleme işlemi hangi çeliklere uygulanır? Çelik menevişleme işleminde ne tür araçlar kullanılır? Çelik sertleştirme işleminin artıları nelerdir? Çelik menevişleme işleminin avantajları nelerdir? 

Menevişleme İşlemi 

Menevişleme, sade karbonlu çeliklerde 100–300 0C sıcaklıklar arasında uygulanmaktadır. Katıklı çeliklerde meneviş verme sıcaklığı 200–400 0C arasında olur. Çok katıklı hava çeliklerinde meneviş verme sıcaklığı 580 0C’tır.

Menevişleme, çeliklere düşük sıcaklıklarda uygulanmakta olan bir gerginlikleri giderme işlemidir. Bu işlemde α kritalleri içerisinde hapis kalan karbon atomları ve demir atomları malzemenin tavlanması sonucu hareket etmeye başlar ve dengeli bir biçimde dağılır. Bu suretle çelik içerisindeki gerginlikler giderilmiş olur. 

Sertleştirme İşlemi 

Çeliklerin sertleştirilmesi, belirli bir sıcaklığa kadar tavlanıp aniden soğutulması ile yapılan bir işlemdir. Çelikten yapılan her parça sertleştirilebilir. Bıçak, keski, matkap, zımbalar, çakılar, dişliler, ölçme ve kontrol aletleri, miller vb. Parçalar sertleştirilmeden kullanılamazlar. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Son Düzenleme: 04-27-2020, 06:36 AM, Düzenleyen: ugurbey.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task