Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Konu

#1
Civata nedir? Civata nasıl üretilir? Civata ne işe yarar? Civata nerelerde kullanılır? Civatalar hangi malzemelerden üretilir? Civataların amacı nedir? Civataların türleri nelerdir? Hangi civata türü nerelerde kullanılır? 

Baş kısımları özel tezgâhlarda dövülerek, sıcak veya soğuk şekillendirilerek yapılır. Dişler TS’de belirlenen standartlara uygun olarak açılır. 

Cıvata ya da vidanın başıyla birleşen vida dişlerinin kolay ağızlanması için gövde ucu bombeli veya konik olarak şekillendirilir. Konik olarak şekillendirilmiş vida ucuna kırma açısı (pah) denir. 

Civatalar kullanma yerinde zaman zaman tek başına bağlantı elemanı olarak ara sıra de uygun bir somunla kullanılır. Civataların diş açılmış kısımları üçgen vida profillidir. Özel baş biçimine sahip, silindirik gövde üzerine belli boylarda diş açılmış bağlantı elemanlarıdır. Parçaları birbirine sökülebilir şekilde bağlamaya yarayan, gövde kısmına vida dişi açılmış, başı altıgen, dörtgen veya değişik biçimlerde şekillendirilmiş standart makine elemanlarına cıvata denir. 

[Resim: Screenshot_11-3.png]

Cıvatalar kullanma hedeflerine göre anma çapları ve baş kısımlarının biçimlerine baz alınarak standart ölçüler içerisinde yapılırlar. 

Türk Standartları’na göre bazı cıvata çeşitleri şunlardır: 

- Silindirik başlı (Allen Başlı) cıvatalar,

- Altı köşe ve Dört köşe başlı cıvatalar, 


- Bombe başlı cıvatalar, 

- Sac civataları, 

- Matkaplı civatalar, 


- Mercimek başlı cıvatalar, 

- Havşa başlı cıvatalar, 

- Ağaç civataları

Benzer Konular:

Boru Vidaları, Tek Ağızlı Vidalar ve Çok Ağızlı Vidalar


Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task