Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

CNC Makineler İçin Bazı Teknolojik Bilgiler

Konu

#1
CNC makineler hepimizin bildiği üzere G ve M kodlarıyla çalışırlar. Kullanıcının girdiği G ve M kodlarına göre işlem yaparlar. CNC makinelerde  ilerleme nasıl kodlanır? CNC makinelerde kesici hızı ve besleme nasıl kodlanır? CNC makinelerde ölçü sistemi nedir?

- Devir sayısı ve kesme hızı : aynanın devir sayısı S adresi ile ifade edilir. Kesme hızı da S ile ifade edilir. Aynanın devir sayısı verilirken iki yoldan bir kullanılır. 

 Kesme hızına göre ayna devir sayısı (değişken devir) G96 M03 S100: kesme hızı 100 metre / dakika olacak şekilde aynayı çevir. Bunu kullanırken yumuşak malzemelerde S300-200 arası orta sertlikte çelik S200-100 arası çok sert malzemede S100-0 arası (bu yakaşık değerlerdir) 

Sabit devirle ayna devir sayısını ayarlama: G97 M03 S1200 parça çapı kaç mm olursa olsun ayna sabit devirle dakikada 1200 devirle dönecekir. - İlerleme: kesicinin keserken kullanmış olduğu hız. İlerleme F ile ifade edilir. İlerleme iki türlü kullanılır 

x) İlerleme dakikaya göre dakikaya göre ilerme G98 F300 : dakikada 300 mm hareket edecektir 

y) İlerleme devire göre ilerleme G99 F0.2 : ayna bir tur döndüğünde kesici 0.2 mm hareket edecektir. 


-Ölçü sistemi : milimetre kullanacaksan G21 kodu, parmak ölçü birimi kullanacaksak G20 kodu kullanılır.

CNC makinelerde ölçü sistemi, CNC makinelerde ilerleme, CNC makinelerde devir sayısı ve kesme hızı gibi parametreler bu şekilde ayarlanabiliyor.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task