Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

CNC Makinelerde G01 Kodu Nedir?

Konu

#1
CNC Makinelerde G01 kodu ne işe yarar? CNC Makinelerde G01 kodu nasıl çalışır? CNC Makinelerde G01 kodu nasıl kodlanır? CNC Makinelerde G01 kodunun anlamı nedir?

Bu komutu parçadan talaş alınırken kullanılır.Bu komut satırı çalışırken parça ile kesici arasında temas vardır. 

Burada bir de F değerini görüyoruz. 

F ise ilerleme miktarıdır.(mm/dev. Cinsinden) program gerçekleştirilirken G1 görüldüğü ilk satırda F ilerleme hızı kesinlikle verilmelidir, yoksa program alarm verir.


[Resim: Screenshot_20-1.png]

G01 komutu F ile belirtilen ilerleme değeri ile kesici takımın düz bir hat üstünde talaş alarak hareketini sağlar. Bu komut silindirik, alın ve konik tornalamada kullanılır. 

G01 X… Z… F... X:Ulaşılmak istenilen X koordinatı (hedeflenen çap) Z:Ulaşılmak istenilen Z koordinatı (hedeflenen boy) F:Kesici ilerlemesi 

ÖRNEK G01 X20 Z-20 F1.5 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

CNC Makinelerde F Kodu Ne İşe Yarar?


CNC Makinelerinde S Kodu G96 G97 Kodları
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da