Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

CNC Makinelerde Mutlak Programlama Mantığı

Konu

#1
CNC makinelerde mutlak programlama mantığı nedir? CNC makinelerde mutlak programlama mantığı nasıldır? CNC makinelerde mutlak programlama mantığı nasıl yapılır? CNC makinelerde mutlak programlama mantığının prensibi nedir? CNC makinelerde mutlak programlama mantığı nasıldır? CNC makinelerde mutlak programlama mantığının artıları nelerdir? CNC makinelerde mutlak programlama mantığının eksileri nelerdir? CNC makinelerde mutlak programlama mantığının avantajları nelerdir? CNC makinelerde mutlak programlama mantığının dezavamtajları nelerdir? 


Mutlak ölçülendirmede bütün noktalar, koordinat sisteminde belirlenmiş olan sıfır noktasına göre alınır. Mutlak programlamada ölçüler bir referans noktasına göre verilir. Şekil 2.1 görülmüş olduğu gibi ölçülendirme alın merkez noktasına göre yapılmıştır.  Kesicinin X ekseninde yapacağı hareket çap mesafesidir. Bu sebeple X ekseninde noktaların değerleri her zaman pozitiftir. Z değeri ise koordinat eksenine göre pozitif (+) veya negatif (-)olabilir. X ekseninde değerlere kesinlikle çap girilmelidir. 

Kesicinin gideceği koordinat, iş sıfır noktası merkez kabul edilerek bu nokta ile hedef nokta arasındaki ölçü, X ve Z koordinat eksenlerinin sağına yazılmak sureti ile yapılır. Referans olarak bu nokta kullanılır. Bu nokta, genelde iş parçası sıfır noktası veya tespit edilen herhangi bir noktadır.  CNC torna tezgahında iki eksen vardır. Birinci eksen fener mili (iş mili) ekseni olan Z eksenidir. İkinci eksen ise buna dik olan X eksenidir. Bu iki eksenin kesiştiği nokta ise orijin noktasıdır. 

[Resim: Screenshot_8-3.png]

CNC Torna Tezgahında Z de parçanın programı gerçekleştirilirken iş parçası sıfır noktasının solunda kalan kısmın ölçülerinin eksi (-) olduğu unutulmamalıdır. 

Not: Mutlak ölçülendirme, tezgâh açıldığında geçerli olan komuttur.Şekilde mutlak ölçülendirme: 1 numaralı yerin koordinatı (X, Z) : (10, 0) 2 numaralı yerin koordinatı (X, Z) : (20, -10) 3 numaralı yerin koordinatı (X, Z) : (30, -15) görülmüş olduğu gibi ölçüler iş sıfır noktasına göre verilmiştir. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task