Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

CNC NEDİR TAKIM TEZGAHTARI NELERDİR ? CNC İŞLEME NEDİR ?

C-E
0
659

Konu

#1
[Resim: 76_1_b.jpg]
CNC NEDİR? 

Bilgisayarlı Nümerik Kontrol de (Computer Numerical Control ) temel düşünce takım tezgahlarının sayı, harf vb. sembollerden meydana gelen ve belirli bir mantığa göre kodlanmış komutlar yardımıyla işletilmesi ve tezgah kontrol ünitesinin (MCU) parça programını edebilen sistemdir. 

Bilgisayarlı Nümeik Kontrol de tezgah kontrol ünitesinin kompütürize edilmesi sonucu proğramların muhafaza edilebilmelerinin yanında parça üretiminin her aşamasında programı durdurma, proğramda gerekli olabilecek değişiklikleri yapabilme, proğrama kalınan yerden tekrar devam edebilmeve proğramı son şekliyle hafızada saklamak mümkündür. Bu nedenle proğramın kontrol ünitesine birkez yüklenmesi yeterlidir. Proğramların tezgaha transferleri delikli kağıt şeritler (Punched Tapes) , Manyetik Bantlar (Magnetic Tapes) vb. veri taşıyıcılar aracılığıyla gerçekleştirilir.

CNC TEZGAHLARI 
Günümüzde tarım ve diğer insan iş gücü gereksinimini azaltmak ve seri imalata yani fabrikasyona geçebilmek için makinalar ve bu makinalar için takım tezgahları tasarlanmıştır. Diğer makina sanayi ve otomotiv sanayinden sonra tarım makinaları imalatında da kullanılmaya gereksinim duyulmuştur. Bu tasarımcıların amacı başta da değindiğimiz gibi insan gücünü daha hızlı, güvenilir ve verimli aletlerle değiştirmek olmuştur. Uzun yıllar bu tezgahlarda köklü bir değişiklikler olmamıştır. Ama sürekli bir gelişme kaydedilmiştir. Çağımız bilgisayar teknolojisine bürünmesi, metal kesme işlerinde bir çağ açmış olmaktadır. Bu olay genellikle "Bilgisayar Destekli Nümerik Kontrol" olarak isimlendirilir. Kısa adlandırılması ise CNC' dır. Bu tür takım tezgahları diğer sanayi kollarından sonrada tarım makinaları sanayine sıçramış ve üreticileri bu tezgahlara yatırıma sevk etmiştir. Bu sayede tarım makinaları sanayi Avrupa standartlarına yaklaşma eğilimi göstermiş ve imalatta seri, hatasız üretime başlanmıştır. Bu çalışmamızda CNC 'nin tanıtılması, tezgah çeşitleri ve programlama tekniklerine değinilecektir. 
 
CNC TAKIM TEZGAHLARI: 
Torna tezgahı (lathe Machine) 
Freze tezgahı(Miling Machine) 
Matkap tezgahı (Drilling Machine) 
Delik Büyütme Tezgahı (Borıng Machıne) 
Taşlama Tezgahı (Grinding Machine) 

CNC MAKINELERDE DAHA COK KULLANILIR
 
CNC makine video gösterileri bol gösterildiği gibi, sistem endüstriyel donanım ürünleri için metal parçaların dışarı çok detaylı kesimler yapmak için kullanılır. CNC sistemleri içinde kullanılan yukarıda bahsedilen araçlar, bundan başka araçlar ve bileşenlere ek olarak aşağıdakileri içerir:
 • İşleme makineler
 • Ağaç yönlendiriciler
 • kule deliciler
 • Tel bükme makineleri
 • Köpük kesiciler
 • Lazer kesiciler
 • Silindirik öğütücüler
 • 3D yazıcılar
 • Cam kesici
 [Resim: 99_1_b.jpg]
CNC MAKINELERI ÇEŞITLERI
motorlar ilk önceden var olan araçların hareketini kontrol etmek istihdam edildiğinde en erken sayısal kontrol makineleri 1940 kadar uzanıyor. teknolojiler geliştikçe, mekanizmalar analog bilgisayarlar ile gelişmiş ve sonuçta CNC işleme yükselişine yol açan dijital bilgisayarlar ile bulundu.
Bugünün CNC cephanelerin büyük çoğunluğu tamamen elektronik bulunmaktadır. daha yaygın CNC kumandalı proseslerden bazıları, ultrasonik kaynak, delgeç ve lazer kesim içerir. CNC sistemlerinde en sık kullanılan makineler şunlardır:

CNC Mills
CNC değirmenleri çeşitli mesafelerden genelinde parçaları rehberlik bir numaralı ve harf tabanlı bilgi istemleri oluşan programlarında yayınlanan yeteneğine sahiptir. Bir değirmen makinesi için kullanılan programlama G-kodu veya bir üretim ekibi tarafından geliştirilen bazı benzersiz dil ya dayanabilir. En yeni üreticilerin üç ek eksenleri barındırabilir da temel değirmenleri, üç eksenli bir sistemi (X, Y ve Z) oluşur.
 
Torna
torna tezgahında, parçalar çift taraflı araçları ile dairesel yönde kesilir. CNC teknolojisi ile, torna tarafından istihdam kesim hassasiyeti ve yüksek bir hızla yürütülmektedir. CNC torna makinesinin elle işletilen sürümlerinde mümkün olmazdı karmaşık tasarımlar üretmek için kullanılır. Genel olarak, CNC işletilen değirmenler ve tornalar kontrol işlevleri benzerdir. önceki gibi, tezgahlar, G-kodu veya özel mülkiyet kodudur tarafından yönlendirilebilir. Bununla birlikte, çoğu CNC torna iki eksen oluşur - X ve Z

Plazma Kesiciler
Bir plazma kesici olarak, malzeme, bir plazma lambası ile kesilir. işlem başta metal malzemeler uygulanır, ancak, aynı zamanda, diğer yüzeyler üzerinde kullanılabilecektir. hız ve metal kesmek için gerekli ısı üretmek amacıyla, plazma basınçlı hava, gaz ve elektrik yaylarının bir kombinasyonu ile oluşturulur.

Elektrik Boşaltma Makineleri
Elektrikli deşarj makine işlemesi (EDM) - alternatif olarak kalıp geliştirmesi ve kıvılcım işleme olarak adlandırılır - kalıplar elektrik kıvılcım özellikle şekiller halinde iş parçaları bir süreçtir. EDM, akım deşarj iki elektrot arasında oluşur ve bu, belirli bir iş parçasının bölmelerinin tümünü çıkartmaktadır.
elektrotlar arasındaki boşluk daha küçük hale geldiğinde, elektrik alan daha yoğun ve dielektrik daha böylece daha güçlü hale gelir. Bir akım iki elektrod arasından geçmesine için mümkün kılar. Sonuç olarak, bir iş parçasının kısımlarının her elektrot ile uzaklaştırılır. EDM Alttipleri şunlardır:
 • kıvılcım erozyonu elektronik iletken bir malzemeden kısımlarını çıkarmak için kullanılır ve bu arada tel EDM.
 • Bir elektrot ve iş parçası parçası oluşturma amacıyla dielektrik sıvı içinde ıslatılır Dalma Erozyon.
yıkama olarak bilinen bir işlemde, her bir tamamlanmış iş parçasından enkaz iki elektrot arasındaki akım durdurdu ve herhangi bir başka elektrik yüklerini ortadan kaldırmak anlamına gelmektedir kez görünür bir sıvı dielektrik ile uzaklaştırılır.

Su Jet Kesiciler
CNC işlemede, su jetleri su yüksek basınç uygulamaları ile granit ve metal gibi sert malzemeler, kesme araçlardır. Bazı durumlarda, su, kum veya başka güçlü madde ile karıştırılır. Fabrika makinesi parçaları genellikle bu süreç boyunca şekillendirilir.
Su jetleri diğer CNC makineleri ısı yoğun işlemleri ayı mümkün olan malzemeler için bir soğutucu bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Bu şekilde, su jetleri bu işlem, diğer işlevler arasında oyma ve kesme amacıyla güçlü havacılık ve maden endüstrileri gibi sektörde, bir dizi kullanılır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task