MT - FORUM M.

Konu

#1
Sanayide yaygın olarak kullanılan CNC tezgahların biraz daha ekonomik modeli olan CNC Router Tezgahların en yaygın kullanıldığı alan, ülkemizde reklam sektörüdür. CNC Router tezgahlar, CNC Tezgahlar ile aynı özellikleri taşırlar ve CNC router tezgahlar aynı zamanda CNC dik işlem merkezi olmaları dolayısıyla frezeleme işlemi yapmaktadır.Buna bağlı olarak CNC router tezgahlarda kullanılan takımlarla frezeleme işleminde kullanılan takımlar aynı özelliktedir. En önemli farkları tezgah gücü, hareket eksenleri yüklenme kapasiteleri ve talaş kaldırma yetenekleri daha zayıftır. Tabi ki buna paralel olarak da tezgah maliyetleri çok daha düşüktür. CNC router tezgahlar aracılığıyla başta reklam ve mobilya sektörü olmak üzere günlük hayattaki bir çok sektördeki firmalar rakipleriyle mücadelede avantaj yakalayabilir. Bununla birlikte CNC router tezgahlarıyla imalat yaparken ek olarak alınması gereken güvenlik önlemlerini de unutmamak gerekir. Yani Murphy’nin de dediği gibi “her yeni çözüm, beraberinde yeni sorunlarla gelir.”

CNC Router tezgahlarının hitap ettiği sektörlerde ihtiyaç bulunmadığından genelde 3 eksende çalışacak şekilde (X,Y,Z) üretilirler. Aynen CNC tezgahlar gibi CAD – CAM yazılımları ile kullanılabilirler ve hatta kullanılmaları halinde büyük avantaj kazandırır. G kodlarıyla çalışan CNC router tezgahlarda keserken soğutma imkanı olmadığından çelik , titanyum gibi malzemeler dışında; alüminyum, ahşap, mermer, farklı plastik türleri ve bakır, pirinç gibi yumuşak metaller gibi malzemeler işlenebilir. Yine soğutma sistemlerinin eksikliğinden dolayı CNC router tezgahlarda yüksek devir ve ilerleme hızlarında çalışmak yangın vb. tehlikelere sebep olabileceğinden dolayı CNC tezgahlara oranla düşün kesme ve ilerleme hızlarında çalışmakta büyük fayda vardır.

CNC router tezgah alırken dikkat etmeniz gerektiğine inandığım bir takım hususlar şunlardır:

Teknik servis desteği ve yedek parça bulunabilirliği sorunsuz olmalıdır çünkü işlerinizin yarıda kalmasını istemezsiniz,
Servis ve bakım kolaylığı. En azından periyodik bakımlarının kolayca yapabileceğiniz router tezgah tercih etmelisiniz,
İşleyeceğiniz malzemeler çok zorlayıcı olmayacağından CNC tezgahlarda olduğu gibi tezgah gövde rijitliğine ihtiyaç yoktur. Ancak hareket eksenlerinin kızakları birbirlerine göre 90 derecelik hassasiyeti yani gönye hassasiyeti çok iyi olmalıdır. Çıkaracağınız işlerin kalitesini doğrudan etkileyecek en önemli husus budur. Bu sebeple gönyesi düzgün ve kızakları kaliteli bir CNC router tezgah almalısınız,
CNC router gücü olarak en 8 kW gücünde olmasını şahsen tavsiye ederim. (Güçlü tezgah = Yüksek iş kapasitesi)
Z ekseninde hareket eden motor en az 220v. 5.A, 300 Hertz ve 24.000 d/d seramik rulman olmalıdır. Seramik rulman olmasının en önemli sebebi ısınma probleminin en az olduğu rulman tipi olmasından dolayıdır.
CNC routerınızın eksen hareketlerini kontrol eden sürücülerinin kendine ait bir muhafaza içerisinde olması tezgah ömrünü uzatan bir konu olmasından dolayı tavsiye edebileceğim son husustur.
Ayrıca CNC router ile ne üretirseniz üretin, yaptığınız imalat türünün adı talaşlı imalattır ve profesyonel çalışmak istiyorsanız talaşlı imalat konusunda uzmanlaşmış mühendislerden destek almanız sizi rakiplerinizin önüne geçirecektir.
Cevapla
#2
Merhaba, kalıp üretimi için CNC Router yapan bildiğiniz yerli üretici var mı? Bizim alüminyum ve poliüretan işleyebilecek en az 30 - 40 cm yükseklikte kalıplar üretebilecek bir CNC Router'a ihtiyacımız var. Uzun süre sorunsuz kullanabileceğimiz, servis ağı tatmin edici olan bir marka tavsiyeniz varsa duymak isterim.

İlgiye şimdiden tşk edrim.
Cevapla
#3
OrderFox diye bir site var. İş alıyorsun veya iş teklif edilebilen bir platform. Çeşit çeşit tüm CNC'ler var. Bir bakın bakalım işinize yarayacak mı ? Eğer beğenmezseniz burada belirtin ki alternatif bakalım.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da