Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Diş Profillerine Göre Vida Çeşitleri Nelerdir?

Konu

#1
Diş profillerine göre vida çeşitleri neleridir? Diş profillerine göre vida çeşitleri nasıl sınıflandırılır? Diş profillerine göre vida çeşitleri neleri içerir? Trapez vida nedir? Kare vida nedir? Üçgen vida nedir? Testere dişli vida nedir? 

Vida eksenine göre bakıldığında, dişlerin biçimi diş bilgilerini Anlatım eder. Dişler Muhtelif profillerde yapılabilir.  

[Resim: Screenshot_19-2.png]      

- Trapez vidalar: Vida dişi tepeleri ve dipleri geniş olan (sivri olmayan) trapez profilli, simetrik kesitli vidalardır. Trapez vidalar Devinim vidası olarak preslerde, krikolarda, vanalarda, torna ve freze tezgâhlarının tabla ve konsol millerinde kullanılır (Şekil 1.24). TS 61/60’ta diş profilleri standartlaştırılan bu vidaların diş biçimi, tepe açısı 30° olan kupür üçgendir.  

Trapez vidanın sembolü “Tr” ile Anlatım edilir. Devinim iletmek amacıyla tezgâh tablası, vidalı pres, mengene mili vb. yerlerde kullanılır. Kısa gösterilişi Tr 24 x 5 TS 61/61 şeklinde yapılır

- Üçgen vidalar: Tepe açısı 55°-60° olan ikizkenar veya eşkenar üçgen profilli vidalardır. irtibat emelli vidalarda kullanılır (Şekil 1.4).  Bu vidalar, metrik Veyahut inch sistemine göre yapılabilirler. Metrik sisteme göre yapılanlar; eşkenar üçgen profilli, tepe açısı 60° dir. Metrik üçgen vidaların sembolü “M” ile gösterilir.  
Kısa gösterimlerde anma ölçüsünün başına “M” sembolü getirilir, anma ölçüsünden sonra standart numarası yazılır. Anma ölçüsü 16 mm, adımı 2 mm olan standart üçgen vidanın gösterilişi M 16 TS 61/2 şeklindedir.  
 
- Testere Dişli Vidalar: TS 61/95’te vida bilgileri belirlenmiş, 30° açılı, diş profilleri testere dişine benzeyen, Çoğunlukla Biricik yönlü Güç ve Devinim iletiminde kullanılan vidadır. Diş bilgiler açısı Biricik yönlü olarak yapılmış, Hariç vidanın diş dipleri yuvarlatılmıştır. departman çapından diş üstü çapına 3°lik açı verilerek bilgiler açısı 30+3=33°ye yükseltilmiştir. TS61/96– 99’da şekil ve boyutları standartlaştırılmıştır. Kısa gösterimlerde “Te” sembolü ile Anlatım edilir. Sembolden sonra vidanın anma çapı, adımı ve standart numarası yazılır. Diş üstü çapı 40 mm, adımı 7 mm olan testere vida, Te 40 x 7 TS 61/96 şeklinde gösterilir.

- Dördül Vidalar: Diş dolusu ve diş boşluğu dördül profilli olan Devinim vidasıdır. başka vidalara göre yapımı basit olduğu için çok kullanılır. Metrik ve inch ölçüsüne göre yapılır. İstenilen çap üzerine ihtiyaca yanıt verecek şekilde, istenilen adımda dördül vida açılabilir. Standardı yoktur. Sembolü “Kr” dir. Kısa gösterimlerde; sembol, diş üstü çapı, adımıyla Veyahut 1”taki diş sayısı gösterilir. Kr 30  x 5, Kr 30 x 1”/6 gibi.
 
- Yuvarlak Vidalar: Tepe açısı 30°, diş dibi ve diş üstü yuvarlatılmış Devinim vidasıdır. Diş profilleri yuvarlak olduğu için sürtünme yüzeyleri azdır. Su vanaları, hortum irtibat rekorları, plastik ve cam gereçlerin kapak vidaları vb. yerlerde kullanılır. TS 61/114’te standartlaştırılmış, Ebat ve anma ölçüleri verilmiştir. Yuvarlak vida “Yv” sembolü ile gösterilir. Anma ölçüleri mm, adımları 1”taki diş sayısı olarak verilir. Kısa gösterimlerde; vida anma ölçüsü, 1”taki diş sayısı ve standart numarası verilir. Yv 48 x 1”/6 TS 61/114 gibi.

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task