Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Dişlilerin çeşitleri neler dir.

C-E
0
455

Konu

#1
[Resim: disli_cark.jpg]
Büyük dişli tipleri;

1) Pinyon ve kremayer

2) Düz konik dişli

3) Silindir dişli

4) Hiposikloyit dişli

5) Sarmal konik dişli

6) Sonsuz vida ve sarmal dişli,
Silindir biçimindeki düz merdanelerin yüzeyine, boylamasına dişler açarak dişli çarklar elde etti. Daha sonra, apansız dönme yöntemine dayanan bir matematiksel kuram, iki tip profille sonuçlandırıldı: Episikloyit profil; daire açınımı. Yapımı daha kolay olan ve çok düşük sürtünme gösteren ikinci tip günümüzde en yaygın olandır.

Altı tane dişli çeşidi vardır. Düz alın dişlililer, paralel millerde kullanılır ve düz kenarlıdır. Konik dişliler, kesişen millerde görülür ve dişlerin yüzey düzlemlerinin ana doğruları mil eksenlerinin kesişme noktasından geçer. Eğrisel konik dişlilerde, eksenler kesişmez. Bu dişliler otomobil sanayisinde doğmuştur; motor hareketini arka köprüye ileterek karoseriyi alçaltma olanağı verir.
Sarmal dişlilerde, eğri çizgi halinde açılmış dişler, silindir biçiminde dişleri olan bir dizi küçük dişli gibi etki yapar ve doğrusal dişlerden daha yumuşak, daha yavaş ilerleyen bir geçme gösterir. Geçmeden doğan itiş yükü, bir dişliye dengelenir; böylece, ok dişliler (çavuş dişli) elde edilir.
Sonsuz vida, sarmal dişlilerin özel bir halidir ve miller birbirine dik olur. Bunlar, büyük ölçüde hız küçültme olanağı verir.

Kremayer dişliler, dönel hareket ile doğrusal hareketi karşılıklı olarak birbirine dönüştürür; zincir dişliler ise, birbirinden uzakta bulunan iki mili bağlar. Buna örnek olarak bisiklet dişlileri verilebilir.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task