Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Döküm İşlemlerinde Kullanılan Yolluk ve Besleyiciler Nedir?

Konu

#1
Döküm işlemlerinde kullanılan yolluk ve besleyici nedir? Döküm işlemlerinde kullanılan yolluk ve besleyiciler ne işe yararlar? Döküm işlemlerinde kullanılan yolluk ve besleyicilerin amacı nedir? Döküm işlemlerinde kullanılan yolluk ve besleyiciler nasıl tasarlanır?  Döküm işlemlerinde kullanılan yolluk ve besleyiciler nasıl yerleştirilir? Döküm işlemlerinde kullanılan yolluk ve besleyicilerin yapısı nasıldır? Döküm işlemlerinde kullanılan yolluk ve besleyiciler hangi malzemeden yapılır? 

Metaller katılaşırken; sıvı, sıvı-katı ve katı hallerinde büzülürler ve hacimleri azalır. Bu durum ise; dökülen parçalarda iç ve dış büzülme boşluklarına sebep olmaktadır. Döküm parçanın katılaşmasından sonra, çıkıcı ve besleyiciler kesilir. Şekil’de çıkıcı, besleyici ve yolluk sistemlerinin şematik resimleri gösterilmiştir. Bu tür hatanın önlenebilmesi için, besleyici ve çıkıcı adı verilen boşluklardan faydalanılır. Böylece, büzülme boşluklarının çıkıcı ve besleyiciler içinde meydana gelmesi sağlanarak, homojen bir döküm elde edilmiş olur. 

[Resim: Screenshot_16-1.png]

Döküm sırasında ergimiş metalin kalıp boşluğuna akışını kontrol ederek, kalıp boşluğunun bütünüyle doldurulmasını sağlamak amacıyla açılan dikey ve yatay kanallara yolluk adı verilir. Bu yolluk sistemleri ergimiş metalin kalıbı bozmadan sakin bir şekilde kalıbı doldurmasını, bazı pislik ve cürufun kalıp boşluğuna girmemesini sağlarlar.

Benzer Konular:

Döküm Yöntemi Nedir?


Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task