Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Döküm Yöntemi Nedir?

Konu

#1
Döküm yöntemi nedir? Döküm yöntemi nerelerde kullanılır? Döküm yönteminde ne tür parçalar üretilir? Döküm yönteminde ne tür malzemeler dökülür? Döküm yönteminin amacı nedir? Döküm yönteminin artıları nelerdir? Döküm yönteminin eksileri nelerdir? Döküm yönteminin avantajları nelerdir? Döküm yönteminin dezavantajları nelerdir? Döküm yönteminin çeşitleri nelerdir? Döküm yönteminin türleri nelerdir?

[Resim: Screenshot_8-2.png]

Döküm tekniğinde kaliteyi, büyük ölçüde erimiş metalin içerisine döküldüğü kalıpların türü ve hazırlanışında gösterilen özen belirler. Uygulanacak kalıplama yönteminin seçiminde: 

- Boyut hassasiyeti 

- Üretilecek parça sayısı 

- Amaçlanan üretim hızı 

- Yüzey kalitesi 

- Metalürjik kriterler 

- Yönteme özgü diğer özellikler dikkate alınır.


Talaşsız üretim yollarından biri olan döküm; sıvı hâlde akıcı olan ergitilmiş metal veya alaşımların, üretilmek istenilen parçanın biçimi ve boyutuna sahip boşluk içeren kalıplara doldurularak katılaştırıldığı bir imalat yöntemidir. Metalin katılaşmasından sonra kum kalıplarda kalıp bozularak, kalıcı kalıplarda ise kalıp açılarak dökülen parça çıkarılır.

Günümüzde, mevcut döküm teknikleri ile her çeşit geometrik şekle sahip parçaların imalatı mümkündür. Ancak tüm imalat tekniklerinde olduğu gibi yüksek kalite ve düşük maliyette üretim yapılabilmesi; değişik tasarım opsiyonlarının değerlendirilmesine, en ideal şekillendirme yönteminin seçimine ve bu yöntemin verimli biçimde kullanılmasına bağlıdır. Döküm yoluyla üretilebilen parçaların boyutları birkaç milimetreden birkaç metreye ve ağırlıkları da birkaç gramdan birkaç tona kadar değişebilmektedir. Ayrıca, iç boşlukları olan veya eğri yüzeylere sahip karmaşık şekilli veya çok büyük kısımlardan oluşan parçaların imalatı için son derece uygundur. 

Bu yöntemde; tek bir seferde basit ve karmaşık şekilli parçalar ergitilebilen herhangi bir malzemeden üretilebilir. Sıvı metalin içerisine döküldüğü kalıp olarak, her dökülen parçadan sonra bozulan kalıplar kullanılabildiği gibi, çok sayıda parçanın üretimine imkân tanıyan kalıcı (metal) kalıplarda kullanılabilir. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Ekstrüzyon İşlemi Nedir?


Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task