Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim
MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim

Duyuru: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyen ziyaretçilere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır. Yakın zamanda sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Döküm Yönteminin Üstünlükleri ve Kısıtları

Konu

#1
Döküm prosesleri, günümüz üertim teknolojilerinde çok fazla yer kaplayan bir üretim yöntemidir. Ve üretim sektöründe döküm yöntemleri ve döküm prosesleri ciddi bir alan yer kaplar. Çünkü günlük hayatta kullandığımız çoğu parça çoğu araç, döküm prosesleriyle üretilirler. Döküm proseslerini bilmek bizi döküm alanında ciddi bir kalifiye eleman yapacaktır. Peki döküm proseslerinin artı yönleri nelerdir. Döküm proseslerinin avantajları nelerdir. Döküm yönteminin eksileri nelerdir.  Döküm proseslerinin dezavatajları nelerdir. Döküm yöntemlerinin dezavantajları nelerdir?


D
ökümün dezavantajları:


- Genellikle hassas boyut toleranslarının ve iyi yüzeyin kalitelerinin sağlanması güçtür. 


- Çok ince kesitlerin elde edilmesi güçtür. 
 
- Az sayıda parça üretimi için genelde ekonomik değildir. 

- Çevre dostu bir imalat yöntemi değildir.

- Aynı malzemenin plastik şekil verme yöntemiler ( dövme ) ile elde edilmiş olanı, dayanıklılık bakımımdan genelde daha üstündür.Dökümün avantajları:

- Bazı alaşımların döküm halindeki mühendislik özellikleri tercih edilmektedir. 

- İçten ve dıştan karmaşık olan şekiller döküm yolu ile kolaylıkla elde edilir ve talaş kaldırma ve kaynak gibi işlemlere çok az veya hiç ihtiyaç olmayabilir. 

- Yapıda basitlik kazandırır, istenen şekiller tek parça halinde elde etmek mümkündür. 

- Döküm işlemi, diğer şekil verme teknikleri veya işlemlerine nazaran en ekonomik olanıdır.

- Büyük miktarda seri üretime uygun olup çok sayıda belirli parça kısa sürede dökülebilir. 

- Büyük pompa muhafazaları, büyük ring veya valf gibi yüksek tonajlı parçalar diğer yöntemler ile üretimi zor ve ekonomik değildir. 

Her üretim proseslerinde olduğu gibi döküm yöntemlerinin de artılar eksileri avantajları dezavantajları mevcuttur. Bunlar döküm işlemlerinin bazı sektörlerde ciddi bir şekilde yararlanılmasını sağlamıştır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da