Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim
MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim

Dökümde Model Çeşitleri

Konu

#1
Döküm işleme türkiyedeki genel imalat sanayisinde çok yaygın olarak kullanmılan bir imalat çeşididir. Dökümcülükte uzamanlaşmöak istiyorsanız ilk önce döküm ile alakalı terminolojiye hakim olmanız gerekir. Döküm yöntemlerinde kullanılan bir araç ise modeldir.  Dökümde model ne işe yarar? Dökümde model nedir? Dökümde model çeşitleri nelerdir? Dökümümde model ile parçanın arasındaki farklar nelerdir?

Levhalı modeller ise ufak döküm parçaları için parçaların yarısına ait modeller metal veya tahta bir plakaya montajları yapılır. Bir başka deyimle alt ve üst dereceler parçaların yarısı monte edilir ve birleştirildiğinde kalıbın arasında tam parçanın boşluğu oluşur.

Tek parçalı modeller, tek nüsha halinde dökülmek istenilen biçimi temsil ederler. Genellikle tahtadan yapılırlar; ancak metal veya diğer malzemelerden de yapılabilirler. Bu tür modeller kullanıldığında yolluklar sonradan el ile oluşturulabileceği gibi model içinde direk şekilde da bulunabilirler. 

Gördüğünüz üzere dökümcülükte model çeşitleri genel olarak ikiye ayrılıyor ve dökümcülükte model oluşturma yetisi çok önemli.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task