Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim
MAKİNETÜRK İletişim  MAKİNETÜRK İletişim

Duyuru: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyen ziyaretçilere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır. Yakın zamanda sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Elektrik Dağıtım Şebekelerinin Sınıflandırılması

Konu

#1
Elektrik, elektrik santrallerinde üretildikten sonra dağıtılır. Bu dağıtım esnasında çok çeşitli elektrik dağıtım elemanları, elektrik dağıtım şebekeleri kullanılır ve bunlardan yararlanılır. Elektrik santrallerde üretildikten sonra, elektrik dağıtım şebekeleri sayesinde evlerimize kadar ulaştırılır. Her mekanik sistemlerde oldukları gibi elektrik dağıtım şebekelerinin de standartlaştırılmış bir sınıflanfırması mezvcuttur. Elektrik dağıtım şebekelerinin sınıfları alt kategorileri nelerdir?

Üretilen enerjiyi abonelere ulaştıran şebekeleri dağıtım şekillerine ve taşıdıkları gerilimlere göre farklı şekilde sınıflandırmak mümkündür. Yerleşim ve sanayi bölgelerindeki cadde, sokak ve yol vb. Döşenen elektrik hatlarının birbirine etkilenmesiyle kollar, kolların birbirine eklenmesiyle de dağıtım şebekesi meydana gelir. Teknik yönden daha önce bahsedilen yükümlülüklerinin yerine getirilebilmesi için şebekeler dağıtım şekillerine göre genelde,

- Kapalı şebekeler,

- Açık şebekeler,  olmak üzere iki ana grupta tesis edilirler. 

Bu iki ana grubun içerisinde dört şebeke sistemiyle elektrik enerjisi iletimi ve dağıtımı gerçekleştirilir.

 Bunlar, 

- Dallı şebeke 

- Enterkonnekte şebeke

- Ağ(gözlü)şebeke,

- Halka(Ring)şebeke 

olarak sınıflandırılır. Gördüğünüz üzere elektrik dağıtım şebekeleri bu şekilde sınfılandırılıyor. Elektrik dağıtım şebekelerinin bakımın onarımında çalışan herkes bunları biliyor. Biz de sizlere bunlar hakkında yani elektrik dağıtım şebekerlinin sınıflandırılmaları tipleri cinsleri hakkında bilgi vermek istedik.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da