Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Enjeksiyon Dökümde Dişi ve Erkek Kalıplar

Konu

#1
Enjeksiyon dökümde dişi ve erkek kalıplar nelerdir? Enjeksiyon dökümde dişi ve erkek kalıplar ne demektir? Enjeksiyon dökümde dişi ve erkek kalıpların amacı nelerdir? Enjeksiyon dökümde dişi ve erkek kalıpların kullanım alanları nelerdir? Enjeksiyon dökümde dişi ve erkek kalıplar neye göre ayrılırlar? Enjeksiyon dökümde dişi ve erkek kalıpların farkları neledir? 

Bir kalıp pek çok elemandan oluşmuş olsa da bir ürünün şeklini tayin edecek olan dişi ve erkek kalıptır. Dişi kalıp istenen ürünün dış kısmına biçim verirken, erkek kalıp ürünün içi kısmına biçim verir. 

Yukarıda açıklanan nedenlerden dolayı dişi ve erkek kalıpların daha nitelikli malzemelerden (çelik) yapılması gerekiyor. Bu yüzden özellik gerektirmeyen kalıp elemanları daha düşük nitelikli malzemeden yapılmalıdır. Akla gelen ilk soru bütün kalıbın nitelikli malzemeden yapılmasının uygun olup olmayacağıdır. Bu durumda kalıp çok dayanıklı olur aşınma gibi problemler en aza iner ancak kalıpların yapımı bir maliyet gerektirir ve maliyet arttıkça kar düşer. 

[Resim: Screenshot_2-3.png]

Bir bakıma kalıbın kalbi olan dişi ve erkek kalıp, diğer elemanlara göre daha fazla özen gösterilmesi gerekli olan parçalardır. Çünkü bu elemanlardaki her çeşit arıza ve hata ürüne aynen yansıyacaktır. 

Bilindiği gibi çalışmakta olan her parçada zorlanmalardan dolayı kesinlikle aşınmalar olacaktır. Ürünün oluşmasını sağlamakta olan kalıp boşlukları da bu yüksek basınçlara karşı koymalıdır.  Kalıp yarımları her çevrimde kapanıp kilitlenmekte, bu kilitlenme sırasındaysa dişi ve erkek kalıp plakaların yüzeyleri bir birine sıkıca temas etmektedir. Ayrıca ürünün oluşmasında eriyik plastik malzeme dişi plakada bulunan kalıp boşluklarına yüksek basınçla dolmaktadır. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
 
Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da