Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Enjeksiyon Şişirme Kalıp Çeşitleri Nelerdir?

Konu

#1
Enjeksiyon şişirme kalıp çeşitleri nelerdir? Enjeksiyon şişirme kalıp çeşitleri kaç tanedir? Enjeksiyon şişirme kalıp çeşitlerinin özellikleri nelerdir? Enjeksiyon şişirme kalıp çeşitlerinin artıları eksileri nelerdir? Enjeksiyon şişirme kalıp çeşitleri kaç tanedir? Enjeksiyon şişirme kalıp türleri nelerdir? Enjeksiyon şişirme kalıp çeşitleri nasıl sınıflandırılır? Enjeksiyon şişirme kalıp çeşitleri neye göre ayrılır? 

Üretim miktarlarının yüksek olduğu durumlarda şişirme kalıpları dört veya makinenin kapasitesine bağlı şekilde çok gözlü yapılırlar. Günümüzde kullanılan şişirme makinaları saatte 600 ile 60000 adede kadar üretim yapabilmektedir. Burada makinenin hızı kadar kullanılan kalıbın çok gözlü olma özelliği de önemlidir. PET şişe talebinin artmasına paralel olarak makine hızları ve çoklu kalıp özellikleri yaygınlaşmıştır.  Her çevrim basamağında dört veya daha fazla (göz miktarı kadar) üretim yaparak kapasite arttırılıp birim maliyetler düşürülür. 

PET enjeksiyonda silindirik kesitli şişelerden başka prizmatik, oval kesitli şişelerde üretilebilmektedir. İstenen estetik ve görünüşe göre kalıplar yapılır. Kalıplar ürün analizleri yapılıp CAD CAM programları ile tasarımları yapılarak talaşlı imalat atölyelerinde hassas olarak yapılır. Şişirme kalıplarında şişirilen preformlar enjeksiyon kalıplarında üretilir. İyi bir şişirme için preform hatasız kalıplanmalı, uygun ağırlıkta olmalıdır. Preform kalıpları çok gözlü olarak yapılır. Şişenin saydamlık ve renklendirilmesi preform enjeksiyonu gerçekleştirilirken katkı maddeleri katılarak yapılır.

Enjeksiyon Şişirme Kalıp Çeşitleri PET ürünlerin üretiminde enjeksiyon şişirme kalıpları kullanılır. Bu kalıplarda diğer kalıplarda olduğu gibi ürünü şeklini veren hacimsel bir boşluk vardır. Kalıp boşluğu (cavity) içinde ön biçimlendirilip ısıtılmış tüp şeklindeki (preform) polimer malzeme şişirilir. Enjeksiyon şişirme makinalarınde ön biçimlendirme, makinede bulunan preform kalıbında yapılır. Daha sonra sıcak preform şişirme kalıplarında şişirilerek ürün oluşur. Enjeksiyon gerdirme, şişirme makinalarıne preform üretilmiş olarak hazır gelir. Bu preformlar fırınlarda ısıtılıp şişirilerek ürün oluşturulur. Üretim miktarlarına göre enjeksiyon şişirme kalıplarını şu biçimde sınıflandırabiliriz: 

Tek Gözlü Enjeksiyon Şişirme Kalıbı Üretim sayılarının fazla olmadığı yerlerde kullanılır. Kalıp her çevrimde bir şişe üretir. 

[Resim: Screenshot_9-20.png]

İki Gözlü Enjeksiyon Şişirme Kalıbı Kalıp her açma kapamada ve çevrimde iki şişe üretir. 

[Resim: Screenshot_10-20.png]

Dört Gözlü Enjeksiyon Şişirme Kalıbı 

[Resim: Screenshot_11-18.png]

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task