Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Enjeksiyon Şişirme Kalıp Elemaları Nelerdir?

Konu

#1
Enjelsiyon şişirme kalıp elemanları nelerdir? Enjelsiyon şişirme kalıp elemanları hangileridir? Enjelsiyon şişirme kalıp elemanlarının artıları nelerdir? Enjelsiyon şişirme kalıp elemanları kaç tanedir? Enjelsiyon şişirme kalıp elemanlarında neler vardır? Enjelsiyon şişirme kalıp elemanlarının özellikleri nelerdir? Enjelsiyon şişirme kalıp elemanlarının görevleri nelerdir? Enjelsiyon şişirme kalıp gövdesi ne işe yarar? Enjelsiyon şişirme kalıp taban kalıbı ne işe yarar? Enjelsiyon şişirme kalıp elemanları hangileridir? 

[Resim: Screenshot_16-12.png]

Çene 

Preformun vida, boğaz kısmı iki çene yarımı arasına yerleştirilir.  Preformun oturacağı vidanın, boğaz kısmı hassas olarak işlenir, yüzey kalitesi işlenerek yükseltilir.  Çene kalıp boğazına gömülüp vidalarla çektirilerek bağlanır. Alaşımlı çelik (1.2316 DIN) malzemeden yapılır. 55 HRC sertliğindedir.


Taban Kalıbı 

Bağlantı ve Taşıma Plakaları Bağlantı plakaları kalıbın taşıma ünitesine montajını sağlar. Genellikle imalat çeliğinden yapılır. 

Şişenin taban kısmını oluşturur. Kalıp alt kısmında hareketli olarak kılavuzlanmıştır. Kalıp kapanırken yukarı kalkarak kalıp içindeki yuvaya oturur. Taban kalıbı alaşımlı çelik malzemeden yapılır. 60 – 62 HRC sertlik değerine ısıl işlem ile getirilir.  Taban kalıbı hareketli diskin alt tablasındaki kola monte edilmiştir. Taban geri çekilerek kalıbın serbest kalmasını sağlar. Kalıp açıldığı zaman taban kalıbı geri çekilir, ürün taban üstünde kalır, maşalar yardımı ile burdan alınır. 


Gövde 

Ürüne şeklini veren kalıp boşluğunun bulunduğu kısımdır. İşlenebilirliği ve yüksek sertliği sebebi ile bir hayli iyidir. İyi parlatılabilirlik ve boyutsal hassasiyete sahiptir. Kalıp boşluğu (cavity) çok iyi kalitede parlatılır veya krom kaplanır.  Alaşımlı çelik veya alaşımlı alüminyum malzemeden yapılır. Kullanılan malzeme dayanımı yüksek ve iyi parlatılabilir özellikte seçilir. Gövde yapımında tercih edilen 3.4265 (DIN) kalitede alüminyum (7075) çok yüksek aşınma direncine sahiptir. 

Hava Tahliye Kanalları 

Şişirme gerçekleştirilirken içerde hapsolan havanın dışarı atılması gereklidir. Bu amaçla kalıpta hava tahliye kanalları açılmıştır. Bu kanallar kalıp birleşim yerlerinde, taban kısımlarında 0,1 – 0,2 mm genişliğinde olur.

Soğutma Kanalları 

Özellikle preformun oturduğu çene kısmının soğutulması gereklidir. Soğutucu madde olarak kireçsiz su kullanılır.  İstenilen kalitede bir ürün elde edebilmek için kalıbın dengeli olarak soğutulması gereklidir. Soğutma kanalları gövde içeresine kalıp boşluklarının çevresine açılır. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task