Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Freze ve Matkapta Alınması Gereken Tedbirler

Konu

#1
1-Bir makine veya tezgâhta arıza veya hareketli kısım koruyucularında bir kusur görüldüğü takdirde, makine ve tezgâh derhal durdurulacak, ilgililere haber verilecek ve ayrıca üzerine bir ikaz levhası asılarak bu durum duyurulacaktır.

2-Makine ve tezgâhlarda bütün hareketli kısımlar ile transmisyon tertibatlarının uygun koruyucular içine alınması esastır. Bu koruyucuların, yerlerinden çıkarılması, özelliklerinin bozulması, onarım ve bakımdan sonra yerlerine takılmaması yasaktır.

3-Döner veya diğer hareketli makinelerde çalışmalarda, boyunbağı, anahtarlık, saat zinciri ve başörtüsü gibi sarkan ve yüzük, bilezik ve kol saat gibi metal eşya kullanılmayacak ve ayrıca boş ve sarkık iş elbisesi giyilmeyecektir. Uzun saçlar serbest bırakılmayacak, file veya kasket içine alınacaktır.

4-Her makine ve tezgâh, yalnız o makine ve tezgâhta çalışmasına müsaade edilmiş, yetkili ve bilgili işçiler tarafından çalıştırılacaktır.

5-Ayak pedalı ile çalışan makine ve tezgâhlarda, pedalların üzerinde ancak bir ayağın girebileceği bir koruyucu olacak, bu koruyucular çıkarılmayacak ve bozulmayacaktır.

6-Ağır iş veya tezgâh parçaları taşıyan işçiler, ayak parmaklarını korumak üzere çelik burunlu ayakkabılarını kesinlikle giyeceklerdir.

7-Makine ve tezgâhların etraflarında yağ ve soğutma sıvılarının etrafa saçılması sebebiyle zeminin kaygan bir hale gelmesi önlenecek, zemin devamlı temiz olarak tutulacaktır.

8-Makine ve tezgâhların elektrik şalterleri aşağıdaki özellik ve nitelikte olacaktır: -Şalter ve kumanda düğmeleri, kendiliğinden veya herhangi bir çarpma ile makineyi hareket ettirmeyecek, üzerine oturmak, avuç içi ile basmak ve dirsek teması ile çalışmayacak şekilde ve işçilerin kolayca kullanabileceği yerde olacaktır. -Çalıştırma düğmeleri yeşil, durdurma düğmeleri kırmızı renkte olacaktır. -Bir işçinin, büyük bir makine veya tezgâhın çeşitli kısımlarında çalışması bahis konusu ise, bunların birden fazla durdurma ve bir adet de çalıştırma düğmesi bulunacaktır. -Bir büyük tezgâh veya makinenin çeşitli kısımlarında birden fazla işçi çalışıyorsa, her işçi için bir çalıştırma ve bir de durdurma düğmesi bulunacak, ancak bütün çalıştırma düğmelerine basılmadan makine çalışmayacak ve fakat sadece bir adet durdurma düğmesine basıldığı halde makine duracaktır. - Uzaktan kumanda ile harekete geçirilen makine ve tezgahların yanlarında bulunanları ikaz etmek üzere, çalışmaya başlamadan önce sesli ve/veya ışıklı ikaz verilecektir. Makine çalışmaya başlamadan etraftakileri uyaracaktır.

[Resim: P7EEQ6.jpg]

TORNA TEZGÂHLARI

1- Bütün kayışlar, kasnaklar, miller, dişliler v.s., uygun şekilde korunmalıdır.

2- Operatörün istenmedik temasını önlemek için, tornanın aynası ve üzerindeki irtibatlardan fırlayan talaş,parça vb çarpmasını önleyen bir şeffaf koruyucu bulunmalıdır.

3- Kalitesiz torna mandalları emniyetli mandallarla değiştirilmelidir.

4- Bütün eğeleme işleri sol elle yapılmalı ve eğe torna aynası ile mandallarından uzak tutulmalıdır.

5- Bütün ayar, kalibrasyon ve ölçme işleri tezgah durduktan sonra yapılmalıdır.

6- Talaşların temizlenmesi arzu edildiği takdirde tezgâh durdurulmalıdır.

7- Tornaya yol verilmeden önce, aynanın üzerinden sıkma anahtarı çıkartılmalıdır.

8- Tezgâh altında ve civarında bulunan takım, alet, edevat ortadan kaldırılarak yerli yerine konmalıdır.

9- Revolver tornalarda işlenen parçanın dönen uzantıları bir boru içinde emniyete alınmalıdır.

10- Torna aynasını veya kafasını çıkarmak ve yerine takmak için bir aletten, kaldırma için uygun kaldırma ekipmanından yararlanmalıdır.

11- İşlenecek parçanın orta delikleri temiz ve doğru açılmış olacak, torna çivileri sivri olacaktır. İşlenecek parça ayak kısmına sıkıca tespit edilmiş olacak ve böylece parçanın gevşemesi ve çıkması önlenecektir.

12- Talaş şu şekilde kaldırılmalıdır; Uzun spiral talaşlar bir kanca ile çekilip alınmalı, elle tutulmamalıdır. Kıymık şeklindeki talaş ise süpürge ile temizlenmelidir. Bu işlemler tezgâh durduktan sonra yapılmalı, hiçbir suretle elle yapılmamalıdır.

13- Tornada çalışanlar, iş sırasında eldiven, boyun bağı, sarkıntılı elbiseler, uzun kollu giyim eşyası ve benzerleri kullanmamalıdır. Kol saati, zincir, yüzük, gibi süs eşyası takılmamalıdır. Eğer sivri, keskin uçlar kullanımını gerektiren işlerle çalışılıyorsa eldiven takılmalıdır. Ancak tezgâh çalıştırılmadan eldiven çıkartılmalıdır.

14- Transmisyon kayışları elle itilmemeli, bir aktarıcı kullanılmalıdır. Hasarlı, eksik kayışlar tamamlanmalıdır.

15- Torna aynaları her zaman elle ayarlanmalı, bu iş hiçbir zaman tezgâh çalışırken yapılmamalıdır.

16- Ağır parçaları kaldırmak için yardım istenmelidir.

17- Fırlayan çapak ve yağ damlacıklarına karşı daima gözlük veya yüz siperi kullanmalıdır.

18- Tornada çalışırken tezgâh, boş bırakılmamalıdır.

FREZE TEZGÂHLARI

1. Bütün kayışlar, kasnak ve miller uygun şekilde korunacaktır. 2. Kesicilerin üstü sabit bir kapak ile örtülecek, fırlayan parça ve çapakları önleyecektir. 3. Soğutucu sıvı Kesicilerin işten uzaklaşan yönüne ayarlanmalıdır. 4. İşlenecek parça tezgâha sağlam bir şekilde tespit edilmelidir. 5. Kesicilerin ve milin sağlam bir şekilde tespit edilmesi sağlanmalıdır. 6. Tezgâh durduğu zaman talaşlar fırça ile temizlenmelidir. 7. Bu tezgâhta çalışanlar sarkıntılı giyim eşyası, kravat, uzun kollu elbise gibi giyim eşyalarını çalışma esnasında giymemelidirler. 8.Freze tezgâhlarında çalışanlar makine yağlarından ileri gelebilecek deri hastalıklarından ve iltihaplardan korunmak için genel temizlik kurallarına azami derecede dikkat edeceklerdir. 9.Operatörler gözlere gelebilecek çapak ve kıymıklara karşı emniyet gözlüğü veya yüz siperi kullanmalıdırlar. 10.Tezgah hareket halinde iken, işlenen parçaların kalibrasyon ve ölçülmesine teşebbüs edilmemelidir. 11. El aletleri tezgâh tablası üzerinde bırakılmamalıdır.

MATKAP TEZGÂHLARI

1. Her zaman iyi bilenmiş matkap kullanılmalıdır. 2.İşlenecek parçayı hiçbir vakit el ile tutmamalı, her defasında tezgâha tespit etmelidir. 3. Şayet çalışan parça, tespit edilen yerden fırlarsa, eli ile tutmaya çalışmamalı tezgahı derhal durdurmalıdır. 4. Tezgâhın bakım ve onarımı yapıldığı sırada, tezgâh hiçbir surette çalıştırılmamalıdır. 5. Talaşın temizlenmesi için her zaman bir fırça kullanmalı, fakat bu işlem hiçbir zaman basınçlı hava veya elle yapılmamalıdır. 6. Dönen matkabın yanına uzanmamalıdır. 7. Tezgâhı çalıştırmaya başlamadan önce üzerinde boşta olan bütün parça ve takımlar kaldırılmalı, alet edevatı, tezgâhın tablası veya mengenenin üstünde bırakmamalıdır. 8. Operatör tezgâhtan ayrılmadan önce tezgâhını durdurmalı, durduğunu görmelidir. 9. Matkapla çalışırken, her zaman, gözlük takılmalıdır. 10.Matkap ve benzeri tezgâhlarda çalışırken eldiven giyilmeyecektir. 11. Sıkma anahtarı veya başka takımlar tezgâhın tablası veya mengene üzerinde bırakılmayacaktır. 12. Delinmiş bir delik çapı, bu çapa çok yakın çaptaki bir matkap ucu ile genişletilmeyecektir. Aksi takdirde, parçaya ani dalması neticesinde, matkap ucu kırılabilir veya parça matkap ile birlikte dönebilir. Bunun için, delme işleminin başlangıcında uygun çapta matkap uçları kullanılacaktır.

PRESLERDE ALINACAK İŞ GÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİ

1.Çalışma noktasını koruyan koruyucular, çift el kumanda tertibatı ve varsa fotosel tertibatının özellikleri bozulmayacak ve devreden çıkartılmayacaktır. 2. Preslerde yapılacak ayar, bakım ve onarım sadece yetkili elemanlar tarafından ve her türlü enerji bağlantıları kesilerek yapılacaktır. 3.Küçük parçaların preslenmesi işleminde, bu parçalar özel kıskaç, pense veya maşalarla tutularak tezgâha sürülecektir. 4. Mekanik preslerde kalıp bağlamadan önce, motor durdurulacak, hidrolik ve pnömatik preslerde ise basınç bağlantısı kesilecek ve ayrıca pres başlığı ile tabla arasın yeter sağlamlıkta takozlar konulacaktır. 5. Presler normal kapasiteleri içinde ve özelliklerine uygun olarak çalıştırılacaktır. 6. Preslerde herhangi bir nedenle çift vuruş meydana gelmesi önlenecek ve bu konuda gerekli düzeltmeler yapılacaktır.
9 7.Tezgâhta operatörün etrafında, rahatça çalışacağı bir açıklık bulunmalıdır. 8. Yapılan işle ilgili bütün gerekli koruyucular, yerinde ve çalışır durumda bulunmalıdır. 9. Bakım ve onarım personelinden başka kimsenin kavrama, fren pedalı veya başlatma aksamına müdahalesi yasaklanmalıdır. 10. Pres tezgahlarında, yağlama, ayarlama veya onarım yapılacağı zaman veya işbaşında ayrılmayı gerektiren hallerde pres durdurulmalıdır. 11. Tezgâhı durdurup ayrıldıktan ve yeniden işe döndükten sonra, emin şekilde çalıştığı tekrar kontrol edilmelidir. 12. Tezgâh operatörünün dikkatini dağıtacak olaylar önlenmelidir. 13.Yetersiz bir kimse tarafından presin çalıştırılması önlenmelidir.
10 Kaynak Makineleri Metallerin kaynaklarında kullanılan oksijen kaynak aparatlarının kullanımında dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar şunlardır: Kaynak yapılan yerde kullanılan tüpten başka tüp bulundurulmamalı, Kullanılan tüpler dik konumda tutulmalı ve düşmemesi için gerekli önlemler alınmalı, Tehlike anında kolay sökülebilmeli, Gaz tüplerinin taşınması için tekerlekli özel araçlar kullanılmalı, Tüpler kullanılmadıkları zamanlar valfleri kapatılmalı ve bu valflere koruyucuları takılmalı, Oksijen tüpleri yağlı elle tutulmamalı, Tüplerin valfleri, manometre ve diğer teçhizatları yağlanmalıdır.

 DAİRE TESTERE TEZGAHINDA MEYDANA GELEN İŞ KAZASI BİLİRKİŞİ RAPORU BİLİRKİŞİ RAPORU RAPORUN KONUSU:

İşyeri işçisi iken, tarihinde işyerinde yaralanma ile sonuçlanan iş kazası geçiren Kazalının kaza olayının incelenerek tarafların kusur oranlarının tespit edilmesinden ibarettir. OLAY: Ağaç işleri ve mobilya sektöründe yaklaşık 25 yıl olmak üzere, bu işyerinde son 5 yıldır çalışan Kazalı tarihinde vardiyasında görevli olarak çalışmasını sürdürdüğü saat sıralarında daire tezgahında bir mobilya parçasına kanal açmaya çalışırken, birden mobilya parçası elinden kayar ve bu dengesiz durumda sol el 3.,4.ve 5. parmaklarının daire testereye değmesiyle, bu parmaklarda cilt kesisi (yaralanma) ile sonuçlanan iş kazası meydana gelir.

OLAYIN NEDENLERİ VE SAPTANAN HUSUSLAR:

1) İş kazasının meydana geldiği tarihinde daire testeresi üzerinde bulunan koruyucu, Kazalı tarafından üzerindeki ayar mekanizması ile yukarı kaldırılarak, ahşap malzemeye kanal açmak üzere mesafe kazandırılmak istenmiş ancak bu suretle daire testere üzerindeki koruyucuyu işe yaramaz duruma getirilmiştir. 2) Daire testere tezgahları ahşap malzeme kesmek-biçmek üzere kullanılan ağaç işleri tezgahlarındandır. İş kazasının meydana geldiği tarihinde Kazalının ahşap bir malzemeye kanal açmak işini, işyerindeki kanal açma (ahşap freze) tezgahında yapması gerektiği halde, 25 yıllık iş tecrübesine rağmen ahşap mobilya parçasına kanal açma işini kesme işlemi yapan daire testere tezgahında yapmaya çalışmıştır.

YASA VE MEVZUATA GÖRE DURUM

1) İşyerindeki tezgah ve makinalara ait koruyucuların, emniyet teçhizat veya tertibatının çıkarılması veya işe yaramaz hale getirilmesi yasaktır. (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:143) 2) İşyerinde çalışan işçiler çalışma düzenindeki usul ve şartlara uymak zorundadırlar. (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:2) SONUÇ VE KANAAT: İşyeri işçisi iken, işyerinde tarihinde yaralanma ile sonuçlanan iş kazası geçiren Kazalının kaza olayı ile ilgili olarak edinilen bilgiler ve dosya içindeki belgelerin değerlendirilmesinden sonra taraflardan; A) 1-Raporun kanuni mevzuata göre durum bölümünün 1.maddesinde yazılı olan daire testere koruyucusunu işe yaramaz duruma getiren, 2-Raporun kanuni mevzuat bölümünün 2.maddesinde yazılı olan ahşap malzemeye kanal açma işini ahşap freze tezgahında yapması gerekirken, 25 yıllık tecrübesine rağmen bu işi sadece kesme işlemi yapan daire testerede yaparak işyerindeki çalışma usul ve şartlarına uymayan, Kazalının bu kaza olayında 8/8 ( sekizde sekiz ) oranında kusurlu olduğu, B) İşverene atfedilecek bir kusur bulunmadığı, kanaatiyle düzenlenmiş rapordur. Takdirlerinize arz ederim Bilirkişi Yılmaz Cengiz Makine Mühendisi
Son Düzenleme: 06-03-2019, 07:44 PM, Düzenleyen: mervetufan04.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task