Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Gaz Dolu Kaynak Tüpleri Nasıl Kullanılmalıdır?

Konu

#1
Gaz dolu kaynak tüpleri nasıl kullanılmalıdır? Gaz dolu kaynak tüpleri kullanılırken nelere dikkat edilmelidir? Gaz dolu kaynak tüpleri neden kullanılır? Gaz dolu kaynak tüplerinin emniyet önlemleri nelerdir? Gaz dolu kaynak tüplerinin çalışma prensibi nedir? Gaz dolu kaynak tüpleri kullanılırken hangi hususlara dikkat edilmelidir? Gaz dolu kaynak tüpleri kullanılırken dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? 

[Resim: Screenshot_5-5.png]

Likit haldeki gazların kullanım sistemi içerisinde kapalı kalmasının, likidin genleşmesinden dolayı sistemin patlamasına neden olacağı unutulmamalıdır. Elektrik sisteminin kullanılan gazların özellikleri ile uyumlu olması gereklidir (Alev sızdırmazlık vs.) Tüp basıncını yükseltmek için direkt alev veya elektrikli ısıtma mutlaka kullanılmaz. Tüp valfleri veya emniyet tertibatları üstünde mutlaka tamir yapılmamalıdır. Hasar durumunda derhal gazı veren firmaya haber verilmelidir. Tüp kullanım yerine bağlanmış olsa dahi gaz kullanılmadığı zamanlarda valfi kapatılmalıdır. Tüp boşalıp kullanım yerinde söküldükten sonra valf ve tüp kapakları derhal takılmalıdır. Tüpler 55ºC nin üstünde sıcaklıklara maruz bırakılmamalıdırlar.  Tüplerden alınan gazlar tüplere tekrar doldurulmaz. Bir tüpten diğerine mutlaka gaz aktarması yapılmamalıdır. Likit gaz ihtiva eden tüpler, likit çekişini hızlandırmak için mutlaka basınçlandırılmamalıdır. Hızlı likit çekişi ihtiyacı doğduğu zaman gazı veren firma ile temasa geçilmelidir. Tüpler mutlaka tekerlek olarak, destek amacıyla veya içerisindeki gazı kullanmaktan başka bir amaç için kullanılmamalıdır. Oksijen veya yanmayı destekleyen başka gaz tüplerinin valflerine mutlaka yağ, gres veya başka yanıcı madde değmemelidir. Tüp valflerinin çıkış a ğızları üstünde başta yağ ve su olmak üzere hiçbir kirlilik bulunmamalı, ağızlar devamlı temiz tutulmalıdır. Tüpler mekanik şoklara ve darbelere maruz bırakılmamalıdır. 

Sağlam iş eldiveni kullanılmalıdır. Tüpü kullanım sistemine bağlamadan önce sistemden herhangi bir sebeple tüpe geri akışı engelleyecek tedbirler alınmalıdır (çek valf, alev tutucu vs.) Tüpü bağlamadan önce bütün gaz sisteminin özellikle çalışma basıncı ve malzeme uygunluğu ilk sırada olmak üzere her bakımdan kullanılacak gaz ile uyumlu olup olmadığı kontrol yapılmalıdır. Tüp imalatçısı tarafından aksi belirtilmediği sürece tüpler valf veya kapaklarından tutulup kaldırılmamalıdır.  Kısa mesafeler içerisinde olsa dahi tüpler kesinlikle tüp arabası veya uygun bir tertibat ile nakledilmelidirler. Tüpler kullanım yerinde dik olarak ve sağlam bir biçimde sabitlendikten sonra kapakları çıkartılmalıdır. Gazı kullanırken gözlük veya yüz siperi kullanılmalıdır. Gazın özelliklerine ve basıncına göre normal iş gözlüğü, yüz siperliği veya yüzü komple örten maske kullanılmalıdır. Özellikle zehirleyici gazlar ile çalışılan yerlerin yakınında kesinlikle bir solunum cihazı bulunmalıdır. Gaz kaçak kontrolleri sabunlu su kullanarak yapılmalıdır. İlk yardım, yangın söndürme, soğutma veya acil yıkama için yeterli miktarda su bulundurulmalıdır. Gaz, tüp basıncından daha düşük basınçlarda kullanılacak ise (ki genelde bu durum söz konusudur) tüpe kesinlikle uygun bir regülatör bağlanmalıdır. 


Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task