Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Gaz Ergitme Kaynağında Asetilen Gazı

Konu

#1
Gaz ergitme kaynağında asetilen gazı nedir? Gaz ergitme kaynağında asetilen gazı neden kullanılır? Gaz ergitme kaynağında asetilen gazının amacı nedir? Gaz ergitme kaynağında asetilen gazının avantajları nelerdir? Gaz ergitme kaynağında asetilen gazının dezavantajları nelerdir? Gaz ergitme kaynağında asetilen gazının artıları nelerdir? Gaz ergitme kaynağında asetilen gazının eksileri nelerdir? Gaz ergitme kaynağında asetilen gazı hangi malzemelerde kullanılır? Gaz ergitme kaynağında asetilen gazı ne tür işlemlerde kullanılır?

Bu esnada tutuşma ve yanma olmadan, 11 misli bir basınç artışıyla infilak eder. Diğer taraftan sıcaklığında fazla yükselmesine izin verilmemelidir. Basınç ve sıcaklık için kabul gören sınırlar, 1,5 atmosferde 60 "C'dir. Bu sebepten asetilen cihazlarında 1,5 atmosferden yüksek basınçlara izin verilmez. Basınç 2 atmosferi aştığı zaman özel emniyet tedbirleri alınmadığı takdirde, bir noktadan başlayan ayrışma bütün gaz kütlesine yayılır.

[Resim: Screenshot_10-3.png]

Karpitin su ile teması neticesinde elde edilen bir gazdır. Asetilen, içindeki fosforlu hidrojen nedeniyle sarımsağımsı bir kokuya sahiptir. Asetilen atmosferik basınçta 80 °C'de sıvı ve -83 "C'de katı hale geçer.  760mm cıva basıncı ve "C'de özgül ağırlığı 1,17 kg/m3 olup, havadan hafiftir. Bir kilogramı 760 mm cıva basıncında ve O "C'de 854 litredir. 

Asetilen hava ve oksijenle çok tehlikeli karışımlar meydana getirir ve bu karışımların patlaması, büyük zararlara yol açar. Asetilen kararsız bir karbonlu hidrojen olduğu için, ayrışma meyli fazladır. 1,5 atmosferden daha yüksek bir basınçla s ıkıştırıldığı ve sıcaklığı da arttığı zaman, kendini oluşturan karbon ve hidrojene ayrılır.  Asetilenin hava ve oksijenle yapmış olduğu patlayıcı gaz karışımları aşa ğıdaki oranlardadır: Oksijen ile %2,3 ilâ %93 nispetinde asetilen Hava ile %1,5 ilâ %82 nispetinde asetilen.

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task