Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Gerçek Savurmalı Döküm Yöntemi Nedir?

Konu

#1
Gerçek savurmalı döküm yöntemi nedir? Gerçek savurmalı döküm yöntemi nasıl yapılır? Gerçek savurmalı döküm yöntemi hangi malzemelerde kullanılır? Gerçek savurmalı döküm yönteminde ne tür parçalar dökülür? Gerçek savurmalı döküm yönteminde hangi parçalar üretilir? Gerçek savurmalı döküm yönteminin artıları nelerdir? Gerçek savurmalı döküm yönteminin eksileri nelerdir? Gerçek savurmalı döküm yönteminin avantajları nelerdir? Gerçek savurmalı döküm yönteminin dezavantajları nelerdir? 

Parça üretimi az sayıda olacaksa kum kalıp, 1000 ila 10000 gibi yüksek sayıda parça üretilecekse ya da bununla birlikte hızlı soğuma isteniyorsa metal kalıp tercih edilmektedir.Ergiyik malzeme kalıbın uç kısmına ulaşacak miktarda potaya eklenmeli ve oluşturulacak parçanın cidarının kalıp içerisine dökülecek ergiyiğin miktarı ile ayarlanabileceği unutulmamalıdır.Katılaşma bitene dek bu dönme hareketi devam etmektedir. Metal kalıplar ekseriyetle su soğutma ceketine sahiptirler.Kalıbın pota ve oluğundan ağır ağır çekilmesi ve kalıbın dönme hareketiyle helisel bir döküm elde edilmiş olur.

Erimiş metal, boru benzeri dönel simetrik bir parça üretmek için dönen kalıbın içerisine dökülür. 

- Dönme ekseni yere paralel dik yada yatay olabilir. Bu yöntem ile oluşturulacak parçaların iç kısımları dönme ekseni etrafında silindirik bir boşluk olarak oluşmakta olup bu sayede maçasız olarak iç boşluklara sahip silindirik parçalar elde etmek mümkündür.

- Yüksek hızda dönmenin sağlamış olduğu merkezkaç kuvvetler sıvı metalin kalıp iç cidarına homojen olarak dolmasını ve kalıbın iç biçimini almasını sağlar 

- Parçalar: borular, tüpler, burçlar ve halkalar 

- Dökümün dış yüzeyi yuvarlak, oktagonal, hegzagonal vs. Olabilir; ancak içi biçimi, radyal simetrik kuvvetler sebebiyle (teorik olarak) kusursuz yuvarlaklıktadır.

[Resim: Screenshot_4-8.png]

Bu yöntem ile uniform ve eşit kalınlıkta çap eldesi mümkün olup soğuma yönü dıştan dönme eksenine doğrudur.Bu yöntemde malzemenin çekmesi yapılması sonucunda meydana gelebilecek hatalara rastlanmaz.Daha önce de belirtildiği üzere bu yolla ekseriye boru imal edilir.Ve bu yöntem odaklı olarak boru imalinde karşılaşılan zorluklara çözüm niteliğinde metotlar geliştirilmiştir. Kalıp düşey ve yatay yerleştirilebileceği gibi açılı olarak ta konumlandırılabilir.Üretilecek parçaya göre uygun döküm makinesi seçilerek kalıbın konumu belirlenmiş olur.Yatay olması durumunda yerçekimi ivmesi 75g, düşey eksenli dönmede ise yerçekimi ivmesi 100g değerine ulaşmakta olup makinaların bu yüksek kuvvetlere dayanımları ve rijitlikleri yüksek olmalıdır.Dönme hızının uygun seçilmesi önemlidir.Zira yüksek hızlarda türbülans,metal saçılması ve sıcak yırtılma gibi durumların önüne bu hızın dikkatli seçimesi ile geçilebilir.

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task