Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Hazır BUZDOLABI TASARIMI ve KONU ANLATIMI

Konu

#1
Hazır BUZDOLABI TASARIMI ve KONU ANLATIMI
[Resim: buzdolabı-1.png]
[Resim: 2.png]

GİRİŞ VE TEMEL KAVRAMLAR
  Bir maddenin veya ortamın sıcaklığını onu çevreleyen hacim sıcaklığının altına indirmek ve orada muhafaza etmek üzere ısının alınması işlemine soğutma denir.
  En basit ve eski soğutma şekli, soğuk yörelerde tabiatın meydana getirdiği buzlar muhafaza edilip bunları sıcak veya ısısı alınmak istenen yerlere konarak soğutma sağlanmasıdır. Kışın meydana gelen kar ve buzu muhafaza ederek sıcak mevsimlerde bunu soğutma maksatları için bunu kullanma usulünün M.Ö. 1000 yıllarından beri uygulanmakta olduğu bilinmektedir. Bu uygulamanın bugün dahi yurdumuzun bazı yörelerinde geçerli bir soğutma şekli olduğu görülmektedir. Diğer yandan, eski Mısırlılardan beri geceleri açık gökyüzünü görecek tarzda yerleştirilen seramik testilerde suyun soğutulabileceği b,ilinmektedir. Bu soğutma şekli, gökyüzünün gece karanlıktaki sıcaklığının mutlak sıfır (-273) seviyesinde olmasından ve ışıma (radyasyon) ile ısının gökyüzüne iletilmesinden yararlanılarak sağlanmaktadır.
Buz ile elde edilen soğutma şeklinin gerek zaman ve gerekse yer bakımından çoğu zaman pratik ve ucuz bir soğutma şekli sağlamadığı bellidir. Bunun yerine mekanik araç ve cihazlarla soğutma yapılması tercih edilir ki soğutma tekniği bilimi de bu ikincisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Mekanik soğutma ile ilgili bilinen ilk patent 1970 yılında İngiliz Thomas Harris ile Jhon Long’a aittir. 1834 yılında Amerikalı Jacop Perkins eter ile çalışan pistonlu bir soğutma makinesinin patentini almıştır. Bu makine bir emme basma tulumbaya benzer. Bir tıp doktoru olan jhon Gorri (1803 –1845) ilk defa ticari gaye ile çalışan bir soğutma makinesi yapmış (1844 Apalachi coa, Florida, ABD) ve “klima – soğutma – ticari buzdolapları imalatı” konularının babası olarak tarihe geçmiştir.
  Uygulama alanında ilk defa 1860 yılında Avusturyalı Dr. James Harrison, üretim işleri sırasında birayı soğutmak maksadıyla mekanik soğutmayı başarıyla kullanmıştır. Sistemde soğutucu akışkan (Refrijeran madde) olarak sülfürik eter kullanılmıştır. 1861 yılında Dr. Aleksandır Kirk kömür ısısı ile çalışan ilk absorbsiyonlu soğutma aygıtının gerçekleştirilmesini sağlamıştır. Mekanik soğutmalı buz imalinin ticari sahaya girmesi ise 1890 yıllarını bulmuştur. Konutlarda kullanılmak maksadıyla soğutucu (buzdolabı) yapımı 1910 yılında görülmeye başlamıştır.
  Soğutmanın tarifinden, bunun iki fiziksel değere, yani sıcaklık ve ısı değerine bağlı olduğu görülmektedir. Gerçekte bu iki değer birbirine yakınen bağlıdı. İzotermik ve adyabatik işlemler ile kütle transferi dışında bu iki değer beraberce artıp azalırlar. Bu iki fiziksel değerle soğutma işleminin oluşumu sırasında ölçüm ve kontrolü yapılan değerler ve soğutma terimlerinden en sık kullanılanlar aşağıda verilmektedir.
ISI
Maddelerin moleküllerinin devamlı hareket halinde olduğu ve bu hareket serbestisinin en çok gaz halindeki maddelerde, daha az şekilde sıvı haldekilerde ve en az katı haldeki maddelerde olduğu bilinir. Bu moleküllerin hareketi ısının artmasıyla artar. Diğer bir değişle, ısı bir moleküler harekettir. Katı bir maddeye ısı ilave edildiği sürece sıcaklığı artmaya devam eder, ta ki sıvı hale dönmeye başlayıncaya kadar. Madde tamamen sıvı hale dönüşünceye kadar sıcaklığı artmaz. Sıvı hale dönüşünce, ısı verilmeye devam edilirse sıcaklık artmaya devam eder ve buharlaşma başlayıncaya kadar sıcaklık artışı sürer. Buharlaşmanın başlamasından maddenin tamamen buhar haline dönüşmesine kadar sıcaklık artması gene durur. Madde gaz halde iken verilen ısı ile sıcaklığın yükselmeye devam etmesi Termodinamik şartlara bağlıdır. Isı enerjisinin bir türüdür ve bugün mevcut ölçü cihazları ile direkt olarak ölçülmesi mümkün değildir. Isının ölçü birimi olarak soğutmacılıkta “kilo kalori” (kcal), ( -14.5 oC deki 1 kg suyun sıcaklığını 1 oC artırmak için ilave edilmesi gereken ısı miktarıdır.)
SICAKLIK

Sıcaklık bağıl bir değerdir ve maddenin ısı sıklığını (konsantrasyonunu) ifade eder. Genellikle bir referans noktasına göre, daha sıcak veya soğuk, şeklinde tarif edilir. Örneğin suyun atmosfer basıncındaki donma sıcaklığı 0 oC ve atmosfer basıncı altında kaynamaya başladığı sıcaklık 100 oC olarak alınır. Madenin sıcaklığı yalnız başına ısı miktarını belirlemez. Soğutma tekniğinde en çok rastlanan sıcaklık birimleri Celsius (santigrat) ve Fahrenhyt’tır.
AĞIRLIK
Bir cisme dünyanın yer çekimi kuvvetinin etki seviyesi o cismin ağırlığı olarak tarif edilir. Birimi [kg]dır.
HACİM
Bir cismin dolu bir kaptan taşırdığı sıvı miktarı olarak tarif edilir.
BASINÇ
Basınç, birim yüzeye gelen ağırlık olarak tarif edilir. Ağırlık veya kuvvet birimi “kg” olarak ve birim yüzey “m2 “ olarak alınırsa basınç “kg/m2” olacaktır. Soğutma tekniğinde basınç genelde “kg/cm2” olarak kullanılır. Bu aynı zamanda teknik atmosfer diye de tanımlanır. Son yıllarda “Pa” ya da “kPa” kullanılmaktadır ve 1 kPa = 0.0102 at’dir.
ISINMA ISISI (Özgül Isı)
Birim ağırlıktaki bir kütlenin birim sıcaklık kadar artırılması için ilavesi gereken ısı miktarı olup, her değişik madde için farklı olduğu gibi aynı maddenin değişik konumları için (katı, sıvı, gaz) farlıdır.
ENTALPİ
İzafi bir değer olup bir sıvı veya gaz kütlesinin birim ağırlığının termodinamik gücünü ifade eder ve iç enerji (u) ile sıkıştırma veya akış enerjisinin toplamıdır.
ENTROPİ (s)
İzafi bir termodinamik değerdir ve sıvı veya gaz kütlesinin enerjisinin belirli şartlar altında yararlanılabilirliğini ifade eder. Entropideki artış, yararlanılabilir enerji oranının azaldığını gösterir.

Not : Bunlar ekte olan dosyaların içerisinden alınmış alıntılardır.
.rar BÖLÜM 1(MAKİNA TASARIMI1).rar (Dosya Boyutu: 141.6 KB | İndirme Sayısı: 1)
.rar BÖLÜM 2(MAKİNA TASARIMI).rar (Dosya Boyutu: 269.09 KB | İndirme Sayısı: 1)
.rar dolap (3 görnüş)DWG-Dosyasi.rar (Dosya Boyutu: 8.67 KB | İndirme Sayısı: 1)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task