Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Hidrolik Pompalarında Kullanılan Valfler

Konu

#1
Hdirolik pompalarında valfler nasıl çalışır? Hdirolik pompalarında valfler nelerdir? Hdirolik pompalarında valfler nasıl sınıflandırılır? Hdirolik pompalarında valflerin amacı nedir? Hdirolik pompalarında valfler neyi açıp kapar? Hdirolik pompalarında valfler nasıl değiştirilir? Hdirolik pompalarında valflerin amacı nedir? Hdirolik pompalarında valfler nasıl üretilir? Hdirolik pompalarında valfler hangi malzemeden üretilir? 

Valflerin seçiminde minimum seçim kriterleri olarak çalışma basıncı ve devre debisi esas alınır. Pnömatik sistemlerde basınçlar düşük olduğu için valf gövdelerinin yapımında alüminyum alaşımları gibi hafif malzemeler kullanılmakta iken, yüksek basınçlı hidrolik uygulamalarda çelik valf gövdeleri tercih edilir. Buna göre akış dirençlerini minimize edecek şekilde kataloglardan seçim yapılır. Çalışma basınçları valf gövdesinin dayanımına bağlı şekilde belirlenir.  Ayrıca ikaz tarzları, yağ viskozite değerleri, ortam koşulları da valf seçiminde önemli kriterlerdendir. Kapama elemanlarının yapısına göre valfler aşağıda belirtilen gibi sınıflandırılırlar;

- Sürgülü valfler; Valf içerisinde bulunan bir sürgünün kanal eksenine dik ileri geri hareketleri ile valfin kanalları kapatılır veya açılır. Bu tip valflerde iç kaçaklar fazladır, cevap vakitleri uzundur, çalışma debileri düşüktür. 

- Aç-kapa (on-off) ikazlı valfler: Bu valfler genellikle selenoid valf yapılarıdır. Küçük kütleli ve/veya alçak hızlı sistemlerde uygundur. Hidrolik akışkanın bir yönde akmasını engelleyen, diğer yönde akmasını sağlamakta olan valflerdir.

- Popet valfler; Valfin kapama elemanı (popet) kanal ekseni yönündeki hareketle bir kanalın üzerini kapatıp açar. Bu tip valflerin kontrolü daha zordur. 


[Resim: Screenshot_11-7.png]

Hidrolik akışkanın akış yönünü belirleyen, akışkanın basıncını ve debisini istenen sınırlar içerisinde tutan devre elemanıdır. Bu uygulamalarda, valf adaları, metal takozlar yardımı ile oluşturulmaktadır. Buna rağmen, mobil hidrolikte araçlardaki yer darlığı nedeniyle valfler direk olarak birbirlerine bağlanarak daha küçük hacimli konstrüksiyonlar oluşturulmaktadır.  Endüstriyel hidrolik uygulamalarında valfler direk olarak birbirlerine bağlanmamaktadırlar. 

Benzer Konular:

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da