Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Hidrolik Sistemlerin Avantaj ve Dezavantajları

Konu

#1
Hidrolik, “su” ve “boru” anlamına gelen Yunanca iki kelimeden türetilmiş olup durgun ve hareket halindeki sıvıların davranışını inceleyen bilim dalıdır. Günümüzde de geçerli olan hidrolik yasalarını ortaya koyan ve bu bilimin kuramsal temellerini atanlar, akışkanlar mekaniği derslerinde de sıkça anılan Fransız bilim adamı Blaise Pascal ve İsviçreli bilim adamı Daniel Bernoulli olmuştur. Hidrolik sistemler, belirli debi ve basınçtaki  bir  akışkan yardımıyla kuvvet ve hareket aktarımı amacıyla kullanılmaktadır. İlk kullanılan hidrolik sistemlerde akışkan olarak su kullanılırken; günümüzde yağlayıcı  özelliği, paslanmaya neden olmaması ve kolay kolay donmaması gibi niteliklerinden ötürü hidrolik yağlar tercih edilmektedir. Basit bir hidrolik sistem güç ünitesi, valf grubu ve hidrolik silindirlerden oluşur. Endüstride güç gerektiren bir çok alanda tercih edilen hidrolik sistemler iş makinaları, savunma sanayii araçları, gemiler, otomotiv sektörü, takım tezgahları vb. gibi yerlerde kullanılmaktadır.

[Resim: VQyyOv.jpg]


Hidrolik sistemlerin avantajları olduğu kadar dezavantajları da oldukça önem arz etmektedir. Bu nedenle bu hususlar birlikte dikkate alınmalıdır.


Hidrolik Sistemlerin Avantajları


 1. Yük durumuna göre çok yüksek basınçlar kullanılabilmektedir.
 2. Küçük hacimlerde büyük kuvvet ve momentler elde edilebilir.
 3. Hidrolik sistemlerde  akışkan olarak genellikle yağlar tercih edildiğinden devre elemanları sürekli olarak yağlanmış olur ve ömürleri uzundur.
 4. Hidrolik sistemler sessiz ve titreşimsiz çalışabilmektedir. Bu nedenle hassas konumlama veya işleme yapan tezgah ve makinalarda hidrolik sistemler tercih edilmektedir.
 5. Hidrolik sistemlerde elektrikle birlikte çok iyi bir otomasyon sağlanabilmektedir.
 6. Motor ve silindirlerde hız ayarları çok hassas bir şekilde yapılabilmektedir.
 7. Hidrolik sistemler mekanik sistemlere nazaran daha az yer kaplamaktadır.
 8. Hidrolik sistemlerde oluşan ısı hidrolik akışkan sayesinde sistemden uzaklaştırılarak çevreye atılır. Böylece olası kavitasyona karşı sistem devre elemanları korunmuş olur.
 9. Aşırı yükleme durumunda sistem kendini valfler yardımıyla korumaya alabilir.
Hidrolik Sistemlerin Dezavantajları


 1. Çok yüksek basınçlar kullanıldığı için hidrolik sistemlerde iyi bir sızdırmazlık gerekmektedir.
 2. Devre elemanlarının sistemdeki basınçlara dayanabilecek kalitede olması gerekir.
 3. İyi bir soğutma sağlanmazsa sistem içerisinde kavitasyon oluşur ve bu durum sistem veriminin azalmasına, devre elemanlarının zarar görmesine neden olabilir.
 4. Sürtünme kayıplarından dolayı kuvvet ve moment iletimi kısa mesafelerde olmalıdır.
 5. Pnömatik sistemlere kıyasla hidrolik sistemlerde hidrolik akışkanın depolanması gerekmektedir.
 6. Sitemde oluşabilecek yağ kaçakları çevre kirliliğine neden olabilir.
 7. Hidrolik akışkanın kirlenmesi sistem çalışmasını etkileyebilir. Bu nedenle gidiş veya dönüş hattına filtre konulmalıdır.
 8. Sistemdeki akışkan hızı düşük olduğundan devre elemanları pnömatik sistemlere kıyasla daha yavaş çalışır.
 9. Hidrolik sistemlerde devre elemanları pnömatik sistemlere göre daha pahalıdır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task