Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Hidrolik ve Pnömatik Sistemler Nedir ?

Konu

#1
Akışkan gücü olarak basınçlı yağın kullanıldığı sistemler hidrolik sistemlerdir. Yağ tanktan hidrolik pompayla emilir ve sıkıştırılarak basıncı yükseltilir. Pnömatik de ise basınçlı akışkan olarak hava kullanılır. Hava atmosferden kompresörlerle emilir ve sıkıştırılarak basıncı yükseltilir.Hidrolik ve Pnömatik de basınçlı akışkan iş elemanlarına etki ederek doğrusal ve dairesel hareket elde edilir.
 
Hidrolik ve pnömatik kontrolün doğru kullanılması iş elemanlarının ve kontrol valflerinin işlevlerinin ve çalışma prensiplerinin bilinmesiyle mümkündür. Hidrolik ve pnömatik devrelerin verimli ve isteğe uygun çalışması sistemin doğru tasarlanmasıyla mümkün olduğundan bu derste hidrolik ve pnömatik iş elemanları ve kontrol elemanlarının çalışmaları örneklerle sunulmaktadır.

[Resim: Rg66vR.jpg]
 
Günümüzde programlanabilir kontrol sistemlerinin (PLC) gelişmesi ve kullanımının artması hidrolik ve pnömatik teknolojisine büyük katkılar sağlamıştır. Günümüzde hidrolik ve pnömatik sistemlerin kontrolü PC’lerden yapılması yaygınlaşmasına rağmen PC’lerin ve elektrik enerjisinin kullanılamadığı durumlarda hidrolik ve pnömatik kontrolün kullanılabilirliği   bu sistemlerin  artılarından biridir.
 
 
Hidrolik sistemlerde güç ileten akışkanın yağ olması ve yağın hava gibi sıkışabilir olmamasından dolayı yüksek kuvvetlere çıkılabilmektedir. Pnömatik sistemlerde karşımıza çıkan en büyük dezavantaj havanın sıkışabilir olmasından dolayı yüksek kuvvetlere çıkılamaması ve hız kontrolünü tam olarak yapılamamasıdır. Bu nedenle pnömatik iş elemanlarının hassas olarak durdurmak mümkün olmamaktadır. (mekanik durdurma hariç) Hidrolik sistemlerde hız ve kuvvet kontrolü pnömatik sistemlere göre çok daha kolay olmasına rağmen yüksek hızlara ulaşılamamaktadır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task