Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Hidrolik Yağların Fiziksel Özellikleri

Konu

#1
Hidrolik yağların piyasada tanınmalarını sağlayacak bazı fiziksel ve kimyasal özellikleri mevcuttur. Piyasada bunları tanımak hidrolik alanında çok önemlidir. Hidrolik yağlarda korozyon oksidasyon nedir? Hidrolik yağlarda viskozite nedir? Hidrolik yağlarda yağlanma yeteneği nedir? Akma noktası nedir? Alevlenme noktası nedir? 

Akma Noktası: Yağın akıcılığını kaybedip katılaşmaya başladığı sıcaklığa denir.  

Viskozite: Kalın yağlarda akmaya karşı direnç fazla, ince yağlarda akmaya karşı direnç azdır. Kalın yağların viskozitesi yüksek ince yağlarda küçüktür. 

Oksidasyon/Korozyon: Hidrolik yağın bileşimindeki hidrokarbonların havanın oksijeni ile kimyasal reaksiyona girerek çamur veya sakız biçiminde tortuların meydana gelmesi olayına oksidasyon denir. Meydana gelen çamurlar, metal yüzeylerde korozyona neden olur. 

Yağlama Yeteneği: Uygun seçilen yağlar, metal yüzeylerde bir film tabakası meydana getirerek çalışmakta olan elemanların hareketlerinin kolaylaşmasını ve sürtünme direncinin azalmasını sağlar. 


Polimerleşme: Birden fazla aynı cins yağ moleküllerinin artık vermeden birleşmesi ve yeni bir molekül meydana getirmesidir. Yağın özelliğini değiştireceği için istenmeyen bir durumdur.

Köpüklenme: Bunu önlemek için boru hattında sızdırmazlık sağlanmalıdır. Yağ üreticileri, yağın içerisine köpüklenmeyi önleyici katkı maddeleri ilave eder.  Yüksek basınçtaki akışkan sistem içerisinde yüksek hızda hareket ederken hava molekülleri ile yağ moleküllerinin çarpışması neticesinde meydana gelen şoklar, köpüklenmeye yol açar. 

Alevlenme Noktası: Standart yağlarda alevlenme sıcaklığı 180 derece ile 210 derece arasındadır. Hidrolik sistemlerde 50 derece’nin üzerine çıkılmadığı için herhangi bir problem çıkmaz. 

Hidrolik alanında hidrolik yağların bu genel özelliklerinin iyi bilinmesi, belirli bir hidrolik sistem için kullanılacak olan yağın iyi seçilebilmesinde büyük önem yer kaplar.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task