Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Hidrolikte Kavitasyon

Konu

#1
Hidrolik uygulamalarında, hidrolik sistemlerinde en çok karşılaşışan problemlerin başında gelir kavitasyon.  Hidrolik kavitasyonnu anlamak demek, hidrolik sistemlerinde önümüze çıkacak bir çok problemi de çözebilmek demek olacağından hidrolikte kavitasyomu bu yazıda anlatacağız. Hatırlarsanız aynı şekilde pompa sistemlerinde de kavitasyon muhabbeti vardı. Hidrolik kavitasyon ile pompa kavitasyonları esasında aynı temellere dayanıyorlar. Tabii hidrolik sistemlerindeki kavitasyonun bazı farkları mevcut. Hidrolik sistemlerinde kavitasyon nedir? Kavitasyon Nedir? Hidrolik sistemlerinde kavitasyon nasıl azaltılır? 

Pompanın içerisinde statik basınç, basılan sıvının buharlaşma basıncının altına düştüğünde sıvı buharlaşır ve içerisinde küçük buhar kabarcıkları oluşur. Metallerin yüzeylerinden küçük parçaların kopartılmasıdır. Bu şekildeki malzeme tahribatı, bölgesel ve ani olarak meydana gelen basınç ve sıcaklık değişimlerinden kaynaklanır.  Sıvının pompa içerisinde dinamik hareketi ile sürüklenen bu kabarcıklar sıvının buharlaşma basıncından daha yüksek basınçla karşılaştıklarında yoğuşurlar. Yoğuşma sırasında boşaltılan hacimler, bunları çevreleyen sıvı tarafından doldurulurlar. Çok ani olan bu fiziksel değişim bir patlama efekti oluşturur.

Kavitasyonu minimuma indirmek çok elzem bir durumdur. Bu açıdan bakılırsa bu işin tasarımıyla alakalı bir durumdur. Mühendisler, hidrolik sistemleri tasarlarken, kavitasyon ihtimallerini minimuma indirecek tasarımları yapma ile uğraşırlar.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da