Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

Konu

#1
HVAC ( Heating Ventilating and Air Conditioning) ısıtma, havalandırma ve iklimlendirmeyi içeren, fabrika, hastane, alışveriş merkezi gibi yaşam alanın ve enerji tüketiminin yoğun olduğu yerlerde geniş uygulama alanları bulan bir sistemdir. Binaların yapısına göre HVAC için harcanan enerji toplam enerjinin %15 ila %60’ını oluşturur.  Bu nedenle Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya giriş yapmanız gerekiyor. (Sitemize üyelikler ücretsizdir!)sistemlerinin optimizasyonu enerji verimliliği açısından oldukça önemlidir.

HVAC sistemlerinde en uygun kontrol; sistemin sıcaklık ve basınç değerlerini otomatik kumanda ile ihtiyaca göre ayarlamak, kullanılmayan ortamları ısıtma ve soğutma düzenine sokarak konfor şartlarını sağlamak aynı zamanda sınırlı enerji kullanımını ayarlamaktır. [highlight style=”cyan”] HVAC  [/highlight] sistemlerinde kullanılan kontrol yöntemleri psikrometrik tabanlı kontroller olup bu kontrollerin tasarımında sistemin tamamen kontrolü düşünülmeli bölgesel kontrollerden kaçınılmalıdır. Aksi takdirde sistemden gerekli verim alınamayacaktır.

HVAC, otomasyon kontrol  stratejileriyle sıcaklık, hava ve akış miktarı arasında en iyi tercihi oluşturur.  Kullanılan algoritmalar istenilen şartları ve bu  şartların oluşması için gereken süreleri belirler.

[Resim: AOYyGB.png]

HVAC Neden Gereklidir?
  • Enerji verimliliği ve kontrolü için olmazsa olmazdır.
  • İşletme maliyetlerini minimize eder.
  • En iyi konfor şartları ancak HVAC sistemleri tarafından oluşturulabilir.
  • İlaç, gıda vb. sektörlerde istenilen temiz, antibakteriyel hava ve nem koşulları için HVAC sistemleri tarafından sağlanabilir.
  • Personel giderlerini azaltır, tek merkezden yönetim imkanı sunar.
Taze Hava

Taze hava, bir boru sistemi içerisinde sabit bir sıcaklıkta dolaştırılır. Konfor sıcaklığı VAV yani lokal hava akış sistemi ile düzenlenir. VAV kutusu özel tasarımı sayesinde,herhangi bir fan kullanmaksızın oda havasını içerisine çekip primer hava ile karıştırarak tekrar odaya üfler. Kirli hava boru sistemi ile CTA’da (Klima santralinde) yeni bir çevrime girer.

HVAC Makroları

HVAC sistemini kontrol etmek için gerekli tüm makro fonksiyonları WAGO uygulama mühendisleri tarafından geliştirilmiş olup yazılım kütüphaneleri içerisinde yer almaktadır. Böylece proje çalışmalarında ciddi bir zaman tasarrufu sağlanır. Bu makroların içerisinde web ara yüzleri de yer almaktadır.

Örnek Klima Santrali

Fonksiyon kütüphanesi şu klima santralleri için makrolar kapsar.
  • %100 taze havalı, sabit debili
  • %100 taze havalı, 2. kademe fanlı
  • Karışım havalı, sabit debili
  • Sabit debili ısı geri kazanımlı
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da
Task