Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MT- Mekanik Saat Bakım/Onarım 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: ARTIK ÜYE OLURKEN AKTİVASYON MAİLİ GÖNDERİLMEYECEKTİR.ÜYE OLDUĞUNUZDA ÜYE OLDUĞUNUZ MAİL ADRESİNE OTOMATİK BİR ŞEKİLDE RASTGELE BİR ŞİFRE GÖNDERİLECEKTİR.(Yine hata yaşayanlar bizlere mail atabilir.)

İNGİLİZ ANAHTARI (wrench) NEDİR ?

0
802

Konu

#1
İngiliz Anahtarı Ne İşe Yarar?
[Resim: depositphotos_109630942-stock-photo-wren...nut-on.jpg]


Ağırlıklı olarak sıhhi tesisatçıların kullandığı somunları gevşetmeye veya sıkıştırmaya yarayan ve çeneleri paralel olarak açılıp kapanan kıskaca verilen isimdir. 
En yaygın şekilleri açık uçlu anahtar ve halka anahtardır. Yüksek kaliteli genelde krom-vanadyum alaşımlıdır Temizlenmesi kolaydır ve korozyona karşı korunmaları için krom kaplamadırlar.
İngiliz anahtarının temel işlevi somunları gevşetmek veya sıkıştırmak olmasının yanı sıra aynı zamanda bir somunu sabit tutarken diğerini döndürmeyi sağlamak amacıyla da kullanılabilir. Yüzyıllardır tarih sayfalarında olmalarına rağmen 19. yy'da büyük bir gelişme kaydetmişlerdir. İngiliz anahtarı denince aklımıza her iki ucuda farklı boyutlarda açıklık gösteren bir alet aklımıza gelse de aslında kullandığımız diğer bir çok başka çeşitleride vardır. Halka anahtar dediğimiz türde ise her iki uç farklı boyutlarda altıngen halkalar şeklindedir.
Bu iki anahtar türünün birleşmiş haline kombinasyon anahtar denir. Yani bir ucu açık-uçlu anahtar iken diğer uçu halka anahtar şeklindedir. Bir başka anahtar ise açık-uçlu ile halka anahtarın birleşmiş hali gibidir. Açık uçlu anahtarlar U-şeklinde iken bu tür anahtarlar bir tarafı boşluk olan altıgen şeklindedir. Bu anahtar türü genelde daha hassas somunlarda ya da borularda kullanılır. Metalle yaptığı temas fazla olduğu için zarar verme riski aık-uçlu anahtara göre daha azdır. Ayarlanabilir anahtar ise açık-uçlu anahtarın setinin tek bir yerde toplanması gibidir. Somun boyutuna göre anahtarı ayarlayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bir diğer anahtar türü alyandır. Alyanlar L ve T şeklinde olmak üzere iki çeşittir. İngiliz anahtarı tarihinde artık kullanımdan kalkmış bir çok anahtar türü de bulunmaktadır.[url=https://plus.google.com/102925779410266385794?rel=author][/url]
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da