Ana içeriğe devam edin.

MT-TOPLULUK

Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Başta Türkiye olmak üzere her yerde kendini geliştirme odaklı projeler geliştirmeyi ve içerik üretmeyi hedefleyen bir projeyiz. Burada herkes bir şeyler yapmak zorunda. Evet sen yardım alıyorsan yardım etmeyi de öğrenmen gerek.Mühendislik,tasarım,ücretsiz eğitimler gibi bir çok şey seni bekliyor.

(Sadece ziyaretçiler tarafından görüntülenir.)

Hoş Geldin, !

Kayıt işleminiz başarıyla tamamlandı. Sitemizde üyelikler e-posta onaylı olduğu için hesabınızı onaylamanız gerekiyor. Kayıt olduğunuz e-posta adresinin gelen ya da istenmeyen (spam) kutusunu kontrol ederek hesabınızı onaylayabilirsiniz. e-Posta gelmediyse veya farklı bir sorun yaşıyorsanız bizimle İletişim sayfasından irtibat kurabilirsiniz.

(Sadece hesabı aktif edilmemiş kullanıcılar tarafından görüntülenir.)

MAKİNETÜRK İletişim 
MAKİNETÜRK İletişim 

Duyuru1: Son zamanlarda aktvasyon maili üye olmak isteyenlere ulaşmakta zorlandığı tespit edilmiştir. Arka planda çalışmalar başlamıştır, sorun düzelecektir.
Duyuru2: Hesabını AKTİF edemeyen arkadaşlar " makineturkinfo@gmail.com " adresinden hesabını aktif edebilir.

Isı İletim Katsayısı

Konu

#1
Isı transferi problemlerinde karşımıza çıkan en önemli parametrelerden biri ise ısı iletim katsayısıdır. Isı iletim katsayısı ısı transferi içeren problemlerde çok sıklıkla kullanılır. Isı iletim katsayısı nedir? Isı iletim katsayı hangi malzemede en yüksektir? Isı iletim katsayısının en düşük olduğu malzeme hangisidir?

Isı iletim katsayısı (k) maddenin fiziksel bir özelliği olup, genelde sıcaklık, basınç ve maddenin yapısına göre farklı değerler alır. 

Malzeme içinde sıcaklık gradyanı çok büyük değil ise ‘k’ değeri çalışılan ortalama sıcaklıkta sabit kabul edilebilir. Katı malzemelerde sıcaklık ile ısı iletim katsayıları arasındaki ilişki, malzeme cinsine göre farklıdır. Mühendislik uygulamalarında ‘k’ değerlerinin seçimi için oluşturulmuş tablo ve grafikler kullanılmaktadır.


K = f (P, T, x) Malzeme homojen ve izotropik (eş atomlu) olduğu sürece, çok yüksek basınçlarla çalışılan durumlar hariç, ‘k’ değeri yalnızca sıcaklığın bir fonksiyonudur ve pek çok uygulamada yalnızca k = k (T) formunda bir bağıntı kullanılır. Isı iletimi sırasında, malzeme içinde sıcaklık farkları söz konusu olduğundan ‘k’ değerinin sıcaklıkla değişimi değişik bir önem kazanır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

ya da